Washington 13. apríla 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Charles Dharapak)
 
Americké Ministerstvo obrany oznámilo, že Pentagon dosiahol významný úspech vo vývoji nových supermoderných zbraní. Ide o autonómne zbraňové systémy, ktoré sú riadené umelou inteligenciou.

Na archívnej snímke z 3. júna 2011 letecký pohľad na sídlo amerického Pentagónu vo Washingtone.

V tomto prípade bol úspešne testovaný veľký roj miniatúrnych bojových dronov, pozostávajúci zo 103 mikro-dronov, v ktorom drony pracujú ako „kolektívny organizmus“. Americkí vojenskí stratégovia vkladajú veľké nádeje do tejto novej technológie zbraní a Pentagon nešetrí financiami na jej ďalší vývoj a to o to viac, že ich zhotovovanie nie je veľmi náročné. Okrem toho si je Pentagon istý, že na základe veľkého počtu bojových dronov v roji, schopných navzájom optimálne spolupracovať, bude táto zbraň aj veľmi účinná.
Podľa informácií Pentagonu sa bojové mikro-drony pri nasadení do akcie správajú ako roj organizmov v prírode. To znamená, že fungujú tak, ako keby boli „kolektívnym organizmom“, ktorého úmysly a rozhodnutia sú riadené istým druhom „decentralizovaného mozgu“, pričom sa jednotlivé časti roja – drony – neustále prispôsobuju jeden druhému.
Ministerstvo obrany USA informovalo aj o tom, že prvé úspešné testy novej zbrane boli vykonané už v októbri predminulého roku na púšti v Kalifornii. Miniatúrne bojové drony majú veľkosť 16 centimetrov. Šéf pentagonského oddelenia vývoja týchto dronov povedal, že nie sú nijakými vopred naprogramovanými „indivíduami“, ale že každý dron komunikuje a spolupracuje s ktorýmkoľvek iným v roji a že roj nemá nijakého vodcu, lebo všetky drony sú rovnocenné.
A čo je dôležité, je to, že roj je schopný prijať do svojho „spoločenstva“ aj nových prichádzajúcich „partnerov“, a to už aj počas bojového nasadenia, ale len za predpokladu, že ho spozná ako „svojho“. V prípade, že by išlo o nepriateľského votrelca, tak ho okamžite zneškodní.
Mikro-drony vyvinulo špeciálne oddelenie Pentagonu, ktoré je príslušné pre integráciu technologických inovácií do moderných zbraní. Oddelenie bolo založené ešte v roku 2012 ministrom obrany Ashtonom Carterom, ktorý bol vtedy vicešéfom Pentagonu.
Čoskoro bude vývoj novej zbrane ukončený a už v jeseni má byť optimálne „bojaschopná“.
Roman Bednár
 
Príspevok Nová inteligentná zázračná zbraň USA funguje ako „kolektívny organizmus“ zobrazený najskôr Hlavné správy.