Ilustračná snímka Foto: TASR – Milan Kapusta

Milpoš 23. decembra (TASR) – Predčasný vianočný darček dostalo 14 rómskych rodín z obce Milpoš v okrese Sabinov v podobe drevenej lávky. Presne 12 metrov delilo 84 ľudí, z toho 50 detí, od možnosti bezpečne sa dostať do obce. Sami totižto žijú na samote bez elektrickej energie a s jedinou spoločnou studňou.

Na výstavbe dreveného mosta sa podieľal riaditeľ regionálnej kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Stanislav Vospálek. Podľa jeho slov sa do obce prvýkrát dostal v júni tohto roku a vtedy si dal záväzok, že tento problém v obci vyrieši do konca decembra. „Keďže sa mi nepodarilo nájsť sponzora stavby, rozhodol som sa financovať ju sám, z vlastných zdrojov. S realizáciou mi pomáhal Marián Kaleja, pastor apoštolskej cirkvi v Sabinove,“ uviedol Vospálek.

Zároveň doplnil, že stavba má pre neho aj symbolický charakter. „Keď ľuďom postavíme most, majú možnosť objaviť druhý breh, prekonajú problém a vykročia dopredu. Jednoducho nestoja na mieste a nestagnujú. Práve preto by sme mali hľadať riešenia a pokiaľ sa dá, okamžite ich uskutočniť. Len vtedy sa môžeme spoločne posunúť vpred,“ uviedol Vospálek. Zároveň dúfa, že tento krok bude motiváciou pre ďalších ľudí a to nielen počas vianočných sviatkov.

Milpoš je obec v okrese Sabinov so 680 obyvateľmi. Tunajší Rómovia sú dodnes prihlásení iba na dvoch popisných číslach, a to Milpoš 160 a Milpoš 146.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR