Caracas 27. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

Venezuela začína novú cestu vo svojom hospodárskom rozvoji, ktorá zníži závislosť krajiny na rope, uviedol prezident Nicolas Maduro na stretnutí s vedením UNIDO (Organizácia OSN pre priemyselný rozvoj)

Ilustračné foto

V piatok sa Maduro zišiel s vedúcim oddelenia UNIDO pre Latinskú Ameriku a Karibik Diegom Maseraom. Schôdzky sa zúčastnili aj zástupcovia podnikov a veľvyslanci z rôznych krajín, vrátane Ruska a Číny. Akcia bola vysielaná na Twitteri.

Ten, kto urobí správne kroky, dosiahne ciele. Robíme správne a sebavedomé kroky. Venezuela mala deformovaný model, ekonomický model závislý na rope, a začíname cestu, ktorá nezávisí na ropnej rente, povedal Maduro.

Práve začíname na ceste, ktorá z Venezuely urobí región s hospodárskym potenciálom, ktorý bude produkovať veľké bohatstvo vo všetkých výrobných odvetviach, dodal.

Organizácia OSN pre priemyselný rozvoj označila pozitívne zmeny vo výrobnom sektore Venezuely a odovzdala prvú správu o štúdii agropriemyslového komplexu prezidentovi.

UNIDO a Venezuela majú spoločný program krajín na roky 2018-2022 na zvýšenie produkcie, zvýšenie produktivity a bezpečnosti poľnohospodárskych produktov. Podľa správy sa za rok vo Venezuele, napriek ťažkej ekonomickej situácii, objavili prvé dôkazy o tom, že nová politika (v oblasti agropriemyslového sektora – poz.red.) prináša pozitívne výsledky v spracovateľskom odvetví.

Asi 26% svetových zásob ropy je sústredených vo Venezuele. Ropný priemysel je chrbticou jej ekonomiky a vytvára viac než 40% HDP. Pokles cien čierneho zlata v posledných rokoch tvrdo zasiahol stabilitu krajiny.

21. januára 2019 vo Venezuele začali masové protesty proti Nicolasovi Madurovi. O dva dni neskôr sa Juan Guaidó vyhlásil za úradujúceho prezidenta. Napriek úsiliu opozície však pokus o prevrat zlyhal. Guaidóa vtedy podporili USA a viac ako 50 štátov, vrátane Českej republiky.

Rusko, Mexiko, Čína, Turecko, Indonézia a rad ďalších štátov vystúpili na podporu legitímneho prezidenta Nicolasa Madura.

Po neúspešnom pokuse o prevrat nasledovali nové sankcie od hlavného obchodného partnera Venezuely USA. Americké ministerstvo financií zaviedlo obmedzenia voči PDVSA a zmrazilo účty firmy Citgo, ktorá je hlavným zahraničným aktívom venezuelskej ropnej a plynárenskej spoločnosti.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj