Praha 6. marca 2018 (HSP/RT/Foto:digitaltrends.com)

Nové sídlo technologického gigantu Apple Park v Kalifornii, ktoré tvorí kovovo-sklenená konštrukcia v hodnote 5 miliárd dolárov, sa ukázalo ako jasný príklad uprednostnenia štýlu nad podstatou, pretože viacerí zamestnanci sa zranili pri zrážke s priehľadnými stenami budovy.
Na snímke moderná budova Apple Park

Stavebný inšpektor Albert Salvador predtým varoval, že ľudia nebudú schopní rozlišovať medzi dverami a stenami v komplexe, ktorého stavba trvala päť rokov. Jeho rada však nebola vypočutá a najmenej traja zamestnanci spoločnosti Apple sa s ultrapriehľadným sklom zrazili takou silou, že si zo vyžadovalo lekársku starostlivosť. “Uvedomili sme si, že to bude problém, najmä keď sú okná čisté,” povedal Salvador, citovaný časopisom SF Chronicle. “Keď sa okná vyčistia, ľudia ani nezbadajú, že tam sú.”
Panely zo skla sa tu nachádzajú na podlahách aj na stropoch, tvoria väčšinu povrchu budovy. Boli špeciálne ošetrené, aby sa dosiahla najvyššia úroveň priehľadnosti a bielej farby, aby sa vytvorila ilúzia, že komplex je súčasťou okolitého lesa.
Spoločnosť Apple dokončila výstavbu zariadenia vlani a mnoho z celkového počtu približne 13 000 zamestnancov sa presunulo do futuristickej stavby Apple Parku 2. januára. Netrvalo dlho a zamestnanci oľutovali ultramoderný, ale veľmi nepraktický dizajn. Prepisy volaní na tiesňové služby, ktoré získal denník  The San Francisco Chronicle potvrdzujú, že už niekoľkokrát tu došlo k vážnemu zraneniu.
“Mali sme človeka, ktorý narazil na sklenenú stenu hlavou, mal porezané čelo a krvácal, bol trochu dezorientovaný”, povedal zamestnanec spoločnosti Apple dispečerom v hovore z 2. januára.
“Narazil som do sklenených dverí na prvom poschodí Apple Park, keď som sa snažil ísť von, bolo to veľmi hlúpe,” povedal ďalší pracovník 4. januára lekárskemu dispečerovi.
Nespokojní zamestnanci sa tiež údajne uchýlili k použitiu žltých lepiacich pások na označenie sklenených dverí a zabránenie akýmkoľvek ďalším kolíziám. Pásky boli následne odstránené, pretože narušili estetiku budovy. Spoločnosť ich rýchlo nahradila obdĺžnikovými nálepkami na odlíšenie dverí a okenných panelov.
“Na tejto budove nebude jeden rovný kus skla.” povedal zakaldatel firmy Steve Jobs pred svojou smrťou v roku 2011 a dodal, že Apple “vybudoval najlepšiu kancelársku budovu na svete”.
Štátne stavebné predpisy v Kalifornii vyžadujú, aby boli dvere identifikovateľné a chránili “pred nebezpečenstvom úrazu sklom.”