Štokholm 13. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Európska únia by mala začať proces decentralizácie a dať právo na rozhodovanie svojim členským štátom, vraví tohtoročný nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Oliver Hart

Ilustračné fotoIlustračné foto

Oliver Hart, britský profesor ekonómie na Harvardskej univerzite, sa podľa EurActiv vyjadril takto: “Možno, že Európska únia zašlo príliš ďaleko v centralizácii moci. Ak opustíme tento trend, Európska únia môže prežiť a prosperovať, ale v opačnom prípade by mohla zlyhať.”

Skupina 28 členských štátov EÚ podľa Harta nie je “dostatočne homogénna”, aby sa mohla považovať za jeden subjekt. Snaha zviazať ich do jedného celku bola “chyba”. Brusel by mal vrátiť právomoci do hlavných miest členských krajín EÚ a udržať si kontrolu aspoň nad “niektorými dôležitými oblasťami”, ako je napríklad voľný obchod či voľný pohyb pracovnej sily.

Čo sa týka spoločnej menovej únie, v tom zastáva pevné vyjadrenie, že “euro bola chyba”. Myslí si, že “by nebolo zlé”, ak v budúcnosti Európa opustí spoločnú menu, a podotkol, že Briti spravili “veľmi múdro”, keď zostali mimo nej.

Podobné názory zastáva aj fínsky ekonóm Bengt Holmström z Technologického inštitútu v Massachusetts, ktorý spolu s Hartom 9. decembra v tomto roku získal Nobelovu cenu. Podľa neho EÚ potrebuje “nanovo definovať svoje priority, obmedziť svoje aktivity a zamerať sa na podstatné veci”. Mala by tiež “niečo urobiť” so svojím systémom správy a so svojimi základnými pravidlami, aby boli “jasnejšie a jednoduchšie”.

Aj americký ekonóm Joseph Stiglitz, držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu v roku 2001, popisuje euro ako hrozbu pre budúcnosť Európy. V nedávno vydanej knihe napísal, že jednotná mena je “takmer pracovne neschopná” v tom, ako bola navrhnutá, aby držala pohromade región s obrovskou ekonomickou a politickou rozmanitosťou. Eurozóna bola totiž chybná už pri zrode a je určená ku kolapsu, ak masívne nedôjde k zmenám v spoločnej mene. Takémuto projektu, ktorý mal krajiny zjednotiť, sa podarilo naopak ich od seba odtrhnúť takým spôsobom, ktorý teraz ohrozuje širšiu európsku ekonomickú a sociálnu stabilitu.