Oslo 24. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sean Kilpatrick/The Canadian Press)
 
Chronické ochorenie pľúc, pľúcna fibróza, ktorá sužuje nórsku korunnú princeznú Mette-Marit (45), obmedzí v budúcnosti jej pracovné aktivity. Informoval o tom v stredu večer kráľovský dvor v Oslo

Na snímke vľavo nórsky korunný princ Haakon a vpravo jeho manželka, korunná princezná Mette-Marit

Ako uviedla samotná korunná princezná v relácii Dagsrevyen tamojšej štátnej televízie NRK, spoločne s manželom, korunným princom Haakonom, sa rozhodli pre informovanie verejnosti, pretože ochorenie jej neumožní sčasti účasť na niektorých oficiálnych akciách.
Ošetrujúci lekár prominentnej pacientky prof. Kristian Björo z univerzitnej nemocnice Rikshospitalet v nórskej metropole uviedol, že priebeh ochorenia korunnej princeznej je pomalý. Ide o neobvyklú formu pľúcnej fibrózy, ktorá nie je dôsledkom vonkajších vplyvov. Všetko momentálne naznačuje autoimúnny charakter tohto ochorenia, ktorého terapia bude prebiehať v Nórsku v spolupráci so špecialistami zo zahraničia, vyplýva zo správy tlačovej agentúry DPA.
Pľúcna fibróza nie je vyliečiteľná, avšak pri včasnom diagnostikovaní je možné jej napredovanie spomaliť.
 
Príspevok Nórsku korunnú princeznú Mette-Marit bude limitovať ochorenie – pľúcna fibróza zobrazený najskôr Hlavné správy.