Oslo 15. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)
 

Nórsko chce, aby Spojené štáty viac než dvojnásobne zvýšili počet námornej pechoty, ktorá sa dnes nachádza v krajine, a na dlhú dobu. Oslo vyhlásilo, že Rusko nemá dôvod zamietnuť tento plán, očakáva však reakciu Moskvy.

Ilustračné foto

Nórsko poprosí USA od roku 2019 umiestniť na svojom území 700 amerických námorných vojakov. Teraz ich počet je 330 vojakov. Nové jednotky budú umiestnené v regióne Troms, blízko hranice s Ruskom. Rotácia nových amerických jednotiek, ktoré sa budú nachádzať v Nórsku, bude trvať päť rokov. V roku 2017 misia trvala šesť mesiacov, ale potom bola zväčšená.
Nórska ministerka zahraničia Ine Eriksen Soreide uviedla, že táto žiadosť má značnú podporu v parlamente, ale nemá byť nesprávne interpretovaná ako prvá etapa založenia stálej americkej základne v Nórsku. Soreide tvrdí, že umiestnenie amerických jednotiek nie je namierené proti Rusku, očakáva ale reakciu Moskvy na tento plán.
„Očakávame, že dostaneme reakciu od Ruska, pretože vždy dostávame reakciu na naše spoločné cvičenia s NATO,” vyhlásila ministerka.
Zdôraznila však, že sa Moskva nemá dôvod báť amerických jednotiek, a že Nórsko vždy informuje svojho suseda o podobných rozmiestneniach.
Americkí vojaci námornej pechoty prvýkrát dorazili do Nórska vo februári 2017. Bola to prvá zahraničná jednotka, ktorá bola umiestnená na území krajiny od konca 2. svetovej vojny. Rozhodnutie bolo kritizované Ruskom, ktoré má s Nórskom spoločnú hranicu v Arkríde. Moskva vyhlásila, že americké jednotky zničia dvojstranné vzťahy a zvýšia napätie medzi Ruskom a NATO.
 

Príspevok Nórsko požiadalo USA, aby odoslali viac námornej pechoty a na dlho zobrazený najskôr Hlavné správy.