Stavanger 9. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fredrik Varfjell/NTB scanpix)

Polícia uzavrela jednu z hlavných ciest v nórskej metropole Oslo po tom, čo objavila zariadenie pripomínajúce bombu

Ilustračné foto

Podľa oficiálneho policajného účtu na Twitteri zatkli v súvislosti s incidentom jedného muža a na miesto nálezu vyslali pyrotechnickú jednotku.

Nórsko je v stave vysokej pohotovosti po tom, čo v susednom Švédsku zahynuli štyria ľudia a ďalší pätnásti utrpeli zranenia pri štvrtkovom útoku nákladným autom v Štokholme.

Aktualizované

Nórska polícia zneškodnila v sobotu výbušné zariadenie, nastražené v rušnom centre hlavného mesta Oslo a zatkla jedného podozrivého. Pri zásahu neboli hlásené žiadne zranenia.

Podľa polície zariadenie, umiestnené v igelitovej taške, zneškodnili riadeným výbuchom.

Počas zásahu pyrotechnickej jednotky evakuovali ľudí z barov a reštaurácií, nachádzajúcich sa v okolí stanice metra Groenland.

Šéf polície Vidar Pedersen pre médiá potvrdil, že zariadenie obsahovalo výbušninu, ktorá bola úspešne zneškodnená.

Úrady zatiaľ neposkytujú žiadne bližšie informácie o mužovi, ktorého v súvislosti s incidentom zadržali, ani o samotnom zariadení.

Aktualizované

Nórska tajná služba zadržala dnes 17-ročného žiadateľa o azyl z Ruska v súvislosti s nastražením výbušného zariadenia v centre hlavného mesta Oslo, ktoré v sobotu večer zneškodnili pyrotechnici.

Nórsko po incidente dočasne zvýšilo stupeň varovania pred rizikom teroristických útokov v krajine, a to na obdobie dvoch mesiacov.

Podomácky vyrobené výbušné zariadenie, zabalené v igelitovej taške, sa našlo na ulici v blízkosti rušnej stanice metra Grönland, čo si vynútilo evakuáciu ľudí z okolitých barov a reštaurácií. Pyrotechnici ho následne zneškodnili riadeným výbuchom, pričom nedošlo k žiadnym zraneniam.

Nórska tajná služba PST dnes oznámila, že v spojitosti s prípadom zadržala 17-ročného muža z Ruska, ktorý prišiel do Nórska v roku 2010 spolu s rodinou a požiadal tam o azyl. Jeho totožnosť úrady nezverejnili. Uviedli len to, že ho evidovali ako príslušníka extrémistickej islamskej scény v Nórsku.

Mladík je podozrivý z nepovoleného zaobchádzania s výbušninami. Zatiaľ nie jasné, či mal skutočne v úmysle spáchať útok.

“PST sa momentálne snaží objasniť jeho motívy a zistiť, či boli v prípade zapletené aj ďalšie osoby,” uviedla prokurátorka Signe Aalingová.

Podľa riaditeľky PST Marie Benedicte Björnlandovej nie je vylúčené, že by sa islamisti mohli pokúsiť v Nórsku spáchať podobné útoky, k akým došlo za posledný rok vo Francúzsku, Nemecku, Británii, Rusku či Švédsku.