Oslo 12. októbra 2019 (HSP/Foto:Pxhere)

Ďalšia európska krajina začína meniť svoj vzťah voči Rusku, prehodnotila svoju spoluprácu s NATO a nemieni sa zúčastňovať na militaristických aktivitách Severoatlantickej aliancie. Nórsko odmietlo budovanie „raketového štítu“ NATO na svojom území, pretože nepovažuje to za potrebné a zároveň si nechce kaziť vzťahy s Ruskom. Informoval o tom portál domácej televíznej stanice TV 2 Norge

Ilustračné foto

„Po širšom zhodnotení politiky bezpečnosti vláda rozhodla, že Nórsko nebude nakupovať snímače hornej úrovne a rakety – stíhači, ktoré by sa mohli stať súčasťou systému BMD NATO,“ TV 2 Norge cituje pasáž z návrhu štátneho rozpočtu Nórska. Uvádza, že BMD alebo Ballistic Missile Defence je to „balistická protiraketová obrana“ alebo „raketový štít“. Cituje aj domácu expertku pre Rusko Julie Wilhelmsenovú, ktorá tiež nepovažuje Rusko za agresora a preferuje dobré vzťahy so susedom: „Myslím si, že toto nám umožní, aby sme sa vyvarovali zvýšeniu napätia“.

Nórska televízna stanica pripomenula, že v priebehu viacerých rokov Oslo podporovalo rozhodnutie NATO o vybudovaní „obranného štítu“, avšak bolo proti tomu, aby sa systém protiraketovej obrany aliancie stal čisto americkým. TV 2 Norge podotkla, že Oslo menilo svoje názory s postupom času a dokonca v roku 2010 súhlasilo, že sa pripojí k „protiraketovému štítu“ Severoatlantickej aliancie, ale s tým, ako uviedla vtedajšia nórska vláda, že „protiraketová obrana nebude namierená proti Rusku“.

TV 2 Norge podčiarkla, že ešte prednedávnom, v r. 2017, ministerstvo obrany Nórska vo svojej konfidenciálnej správe uviedlo, že hrozba zo strany Ruska bola dôvodom, prečo sa Oslo chcelo pripojiť k protiraketovému štítu NATO. Po detailnom prehodnotení celej situácie a všetkých následkov nórska vláda rozhodla, že nezaradí do plánovaného štátneho rozpočtu položku o nákladoch na budovanie pritiraketového štítu NATO a nebude si kaziť vzťahy s Ruskom.

Eugen Rusnák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj