Oslo 24. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Koji Sasahara)

Nórska vláda si kladie za cieľ prijať na jar budúceho roka zákon umožňujúci testovanie autonómnych vozidiel na nórskych cestách

Na snímke automobil značky TeslaNa snímke automobil značky Tesla

Nórsko je jedným z najväčších trhov pre elektrické vozidlá spoločnosti Tesla Motors, vďaka štedrým štátnym dotáciám. Jej nové modely sú dodávané s hardvérom, vrátane kamier a radaru, ktoré umožňujú plne automatizovanú jazdu aj bez vodiča.

Takéto novinky ponúkajú konkurenčnú výhodu pre nórske technologické firmy podieľajúce sa na vývoji. Nórske ministerstvo dopravy a komunikácie informuje, že vláda preto vysiela návrh na konzultácie o novom zákone s cieľom schváliť ho v parlamente už na jar budúceho roka.

“Cieľom návrhu zákona je uľahčiť testovanie autonómnych vozidiel po nórskych cestách … v rámci bezpečnosti cestnej premávky a zároveň ochrany integrity osobných údajov,” píše sa vo vyhlásení podľa agentúry Reuters.

Hoci v niektorých krajinách je nedostatok regulácie a panuje verejná skepsa o bezpečnosti samočinných vozidiel, Nórsko má záujem podporovať vývoj, čím sa táto krajina snaží vyvažovať straty v jej ropnom priemysle, zasiahnutom prudkým poklesom svetových cien ropy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.