Oslo 12. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)
 
Nórska vláda v rámci experimentu zaistí 400 narkomanom heroín zadarmo na zlepšeniu kvality ich života. Uvádza to portál The Independent.

Ilustračné foto

Pilotný program odštartuje v roku 2020. Nie je zatiaľ jasné, podľa čoho budú vyberaní účastníci experimentu a v akom množstve budú lekári predpisovať drogy. Zástancovia programu tvrdia, že prístup k heroínu umožní znížiť úmrtnosť následkom predávkovania tvrdou drogou a pomôže v boji proti kriminalite.
Nórsky minister zdravotníctva Bente Hoie vyhlásil, že program ponúka riešenie schopné zlepšiť kvalitu života narkomanov, kvôli súčasné spôsoby boja proti závislosti nie sú príliš účinné.
V roku 2017 Nórsko uskutočnilo referendum ohľadom dekriminalizácie drog. Väčšina nórskych občanov podporila toto riešenie, aby namiesto trestania narkomanov nastúpilo ich liečenie. Úrady však odmietajú legalizovať takzvané “mäkké drogy”.
V Nórsku je jedna z najvyšších úmrtnosťí v Európe následkom predávkovania drogami. V roku 2015 tu zomrelo 80 osôb na jeden milión obyvateľov. Liečebná heroínová terapia je už zavedená vo Švajčiarsku, Dánsku a Holandsku.
 
Príspevok Nórski narkomani dostanú heroín zadarmo na zlepšenie kvality života zobrazený najskôr Hlavné správy.