Oslo 24. januára 2017 (HSP/Foto:ScreenShot Youtube)

Nórska banka Storebrand predstavila bezúročne pôžičky, ktorými chce získať moslimských zákazníkov

Tieto pôžičky sú založené na islamských princípoch, je zameraná špeciálne na moslimských zákazníkov, ktorí si chcú vybaviť úver na dom, avšak odmietajú akceptovať štandardné úvery s úrokmi.

Nórski bankári chcú prilákať moslimských zákazníkov, začali ponúkať ''etické'' pôžičky pre moslimov, kritici sa už ozývajú 

Nórski bankári chcú prilákať moslimských zákazníkov, začali ponúkať ”etické” pôžičky pre moslimov, kritici sa už ozývajú

Predstavitelia banky Storebrand už spustili nové webové stránky, na ktorých propagujú tieto ”etické” bezúročné úvery. Počas prvého týždňa sa banke ozvalo takmer 300 ľudí, ktorý o tento druh pôžičky prejavili seriózny záujem.

Niektorí dlhoroční klienti banky Storebrand tieto úvery označili za ”halal úvery,” dokonca pohrozili, že premýšľajú nad ich odchodom z banky, ako priznali predstavitelia banky, pričom zdôraznili, že napriek tomu sa myšlienkou takéhoto ”etického” úveru neplánujú prestať zaoberať.

Čo by však z takýchto typov pôžičiek mala mať banka? Namiesto úrokov by sa platil prenájom pozemkov. Server The Local informuje, že namiesto platenia úrokov z tejto hypotéky by zákazníci platili prenájom z kúpených pozemkov, a to až dovtedy, kým by sa nestali ich stopercentnými vlastníkmi.

Banka na svojich webových stránkach píše: ”Tento nový produkt by mohol osloviť hlavne mladých ľudí, absolventov univerzít alebo občanov, ktorí si nechcú zobrať úročnú hypotéku z náboženských dôvodov.”

”Storebrand v súčasnej dobe zvažuje, či je o tento typ pôžičky dostatočný záujem, a či majú potenciál. Podla toho sa rozhodne o konečnej podobe tohto produktu. Ozvali sa nám aj finanční poradcovia z Malajzie a Veľkej Británie, ktorí s nami chcú spolupracovať na príprave tohto typu úveru,” informuje Bjor Erik Saettem, manažér pre komunikáciu banky Storebrand.

Samuel Poništ