Pchjongčchang 11. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP Photo/Petr David Josek)

Viac ako 6000 dávok liekov proti astme si priviezla nórska reprezentácia na olympiádu v Južnej Kórei. 
Úspešné nórske lyžiarky Ingvild Flugstadová Östbergová (vľavo) a Maiken Capsersenová Fallaová

Nórska lekárka Mona Kjeldsbergová vysvetlila, prečo jej reprezentácia priviezla na Olympijské hry v Pchjongčchangu viac ako šesťtisíc dávok protiastmatických prostriedkov a zdôraznila, že značná časť liekov použitá nebude.
Vo výnimočnom liečebnom prípade môžu športovci užívať maximálne 1 600 mikrogramov preparátu počas 24 hodín.
“Počet dávok vyzerá obrovský. Chápem to. Ale ak sa to rozdelí, tak číslo bude menšie,” povedala lekárka nórskeho olympijského tímu Mona Kjeldsbergová.
Preparát obsahuje salbultamol, ktorý zväčšuje objem pľúc a napomáha lepšiemu dýchaniu.
Bežkyňa na lyžiach Marit Bjorgenová má ťažkú astmu. Má povolenie na užívanie preparátu. Bjorgenová je šeťnásobná olympijská víťazka, štvornásobná víťazka svetového poháru a 18-násťnásobná majsterka sveta.
25 ročná lyžiarka Maiken Fallaová je víťazka olympijských hier v Soči v individuálnych disciplínach a majsterka sveta z roku 2015 v tímových disciplínach. “Bez liekov proti astme by som nemohla súťažiť. Som na nich závislá. Nemyslím, že je to nesprávne. Preparát ma dostáva iba na normálnu úroveň,” tvrdí nórska lyžiarka Maiken Fallaová.
Od roku 1992 nórsky lyžiari získali 61 medailí na zimných olympijských hrách. Z týchto 61 medailí získali 44 medailí astmatici.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.