Oslo 14. februára 2019 (HSP/thebarentsobserver.com/Foto:TASR/AP)
 
„Rusko nacvičovalo útok na nórsky arktický radar. Informoval o tom riaditeľ Služby rozviedky Nórska (Norway’s Intelligence Service), generálporučík Morten Haga Lunde“, ako uviedol nórsky denník The Barents Observer

Ilustračné foto

Pikantériou je, že nórske médiá si spomenuli na udalosť, ktorá sa podľa Služby rozviedky Nórska odohrala presne pred rokom – 14. februára 2018. Až teraz sa k tomu vyjadrili kompetentní. Generálporučík Morten Haga Lunde uviedol, že pred rokom jedenásť ruských bombardérov Su-24 imitovali útok na nórsky arktický radar – údajne nacvičovalo podobný atak. Ruské vojenské lietadla vzlietli na letisku v meste Mončegorsk v Murmanskej oblasti, preleteli nad Barencovom morom, potom prudko zmenili kurz, otočili takmer o 180 stupňov a imitovali útok smerom na nórske mesto Vardø. V bezprostrednej blízkosti od nórskej hranice sa otočili a odleteli preč.
Morten Haga Lunde pripomenul, že scenár tohto „útoku“ sa podobal na ten, ku ktorému došlo 24. marca 2017. Vtedy ruské lietadlá tiež imitovali podobný útok, ale v menšom počte. Riaditeľ Služby rozviedky Nórska podotkol, že rétorika Moskvy voči Nórsku sa zostrila. „Neexistujú žiadne náznaky, že sa v tomto roku vzťahy medzi Ruskom a Západom zlepšia,“ cituje jeho slova denník The Barents Observer.
Nórske médiá pripomenuli, že v meste Vardø sa nachádza radar Globus II. Oficiálne by mal sledovať „kozmické smeti“ na obežnej dráhe Zeme, ale v ruskom vojenskom rezorte podozrievajú, že radar, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti od ruských hraníc, sleduje aj štarty balistických rakiet, teda sa využíva aj na špionážne účely.
Expert v oblasti činnosti ruskej armády v Arktíde Kristian Åtland pre nórske médiá povedal, že podobné útoky je to spôsob, ktorým Rusko vyjadruje svoju nespokojnosť konaním Nórska, NATO a vôbec Západu: „Je to strategická komunikácia prostredníctvom neverbálnych prostriedkov určená na ovplyvňovanie alebo zastrašovanie západných politikov alebo vojakov, ktorí majú prijímať rozhodnutia,“ cituje jeho slova nórsky denník The Barents Observer.
Eugen Rusnák
Celý článok v nórskom denníku The Barents Observer si môžete pozrieť tu.
 
Príspevok Nórske médiá pripomenuli, ako jedenásť ruských bombardérov nacvičovalo útok na arktický radar Nórska zobrazený najskôr Hlavné správy.