Mníchov 6. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Británia nemá skúsenosti v medzinárodných rokovaniach kvôli svojmu dlhoročnému členstvu v Európskej únii, a to môže spomaliť rozhovory o brexite, povedala podľa agentúry Reuters nórska premiérka Erna Solbergová

Na snímke nórska premiérka Erna SolbergováNa snímke nórska premiérka Erna Solbergová

Britská premiérka Theresa Mayová má zámery od konca marca spustiť dvojročný proces rokovaní EÚ o brexite. Očakáva sa, že pôjde o jedny z najkomplikovanejších medzinárodných rokovaní Británie od čias druhej svetovej vojny. Nórska premiérka Erna Solbergová verí, že sa Británii podarí vyrokovať dohodu, ktorá by ju udržala v tesnej blízkosti EÚ, ale bude to dosť náročná úloha.

“Obávam sa, že brexit bude veľmi ťažký, ale dúfam, že nájdeme lepšie riešenie,” vyhlásila Solbergová v stredu pri návšteve Kresťansko-sociálnej únie (CSU) v Bavorsku.

Aj keď Nórsko nie je v EÚ, je členom jednotného trhu a umožňuje voľný pohyb pracovnej sily EÚ. Prispieva preto do rozpočtu EÚ a podieľa sa na otvorenom schengenskom systéme. Niektorí Briti uprednostňujú práve takýto nórsky vzor pri rokovaniach o brexite, aby sa vyhlo “tvrdému” odchodu zahŕňajúcom v sebe aj odchod z jednotného trhu.

Solbergová vraví, že by bolo veľmi ťažké pre Britániu prijať “štyri slobody” EÚ (pohyb tovaru, kapitálu, osôb a služieb) bez toho, aby nemala hlasovacie právo v Rade EÚ. “Dúfam, že nájdeme riešenie, ktoré ponechá Britániu ako partnera v mnohých európskych aktivitách, lebo potrebujeme byť partnermi,” dodala.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.