Oslo 21. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Ariel Schalit)
 

Takmer 170 príslušníkov nórskych ozbrojených síl sa v minulom roku stalo obeťou znásilnenia alebo pokusu o znásilnenie. Odborníkov prekvapil počet mužov, ktorí sa stali terčom sexuálneho násilia

Ilustračné foto

Prieskum nórskych ozbrojených sil odhalil alarmujúci počet prípadov znásilňovania.
Ako uvádza portál NRK, za uplynulých dvanásť mesiacov bolo v nórskej armáde znásilnených 44 ľudí, z toho 24 žien a 20 mužov. Ďalších 123 ľudí uviedlo, že sa sexuálnemu útoku ubránilo. Celkovo v 25 prípadoch bol útočníkom niekto z nadriadených, ktorý po dotyčných vyžadoval sex.

Poradca ministra obrany, admirál Haakon Bruun-Hanssen, uviedol, že ho počet útokov prekvapil. Podľa neho boli polícii nahlásené len dva prípady znásilnenia. Vyzval preto všetky obete, aby sa obrátili na políciu.
Ombudsmanka Hanne Bjurstrømová vyhlásila, že ju najviac prekvapil vysoký počet obetí medzi mužmi. Tých je totiž takmer polovica.
“Znamená to, že nejde len o kultúru, ktorá mieri proti ženám,” uviedla Bjurstrømová. “Musíme mať širší prístup. Vedeli sme, že pre ženy nie je jednoduché nahlásiť znásilnenie, ale vyzerá to, že pre mužov je to ešte ťažšie,” upozornila.
Početný stav nórskych ozbrojených sil presahuje 16-tisíc mužov a žien. Od roku 2016 sa branná povinnosť vzťahuje aj na ženy. Počet vojačiek v armáde je okolo 17 % a ich počet stále rastie.
 

Príspevok Nórska armáda zažíva vlnu sexuálnych útokov. Prekvapujúci je počet obetí medzi mužmi zobrazený najskôr Hlavné správy.