Berlín 9. septembra 2018 (HSP/kn-online.de/Foto:DW Türkçe Twitter)
 
Šéf zahraničného výboru nemeckého Bundestagu (spolkový parlament) sa v interview pre denník „Kieler Nachrichten“ veľmi skepticky vyjadril o úlohe, ktorú Európa zohráva v Sýrii, kde európska diplomacia podľa jeho mienky na celej čiare zlyhala („Europa habe auf ganzer Linie versagt“).

Na snímke Norbert Röttgen

Norbert Röttgen ráta s tým, že v Sýrii zákonite dôjde k realizácii toho najhoršieho scenára, aký si možno vôbec predstaviť. Skúsenosti z posledných rokov ukazujú, že sýrska vláda, Rusko a Irán idú tvrdo za svojim cieľom a osud poslednej bašty protivládnych rebelov v Idlibe je spečatený. Svoju príležitosť niečo s tým urobiť už západné štáty premrhali. Na vine sú podľa neho USA, avšak zodpovedný nie je Donald Trump, ale jeho predchodca Barack Obama, ktorý sa neodvážil na vojenský zásah. Teraz už chod udalostí určuje Bašár Asad, Irán a predovšetkým Rusko.
Výsledkom Obamovho zaváhania je podľa Röttgena skutočnosť, že USA a Európa nemajú na priebeh udalostí v Sýrii prakticky žiadny dosah. Európa sa dokonca ocitla v pozícii „diplomatického žobráka“ („diplomatischen Bettler“) a prosebníka, ktorý sa márne doprosuje Moskvy, Teheránu a Damasku, aby už nerobili to, čo robili doposiaľ celý čas. „A pritom veľmi dobre vieme, že naše prosby nebudú vyslyšané“, konštatoval nemecký parlamentný politik.
Európa sa podľa Röttgena ocitla na morálnom dne (moralischen Tiefpunkt), o čom svedčí jej absolútna nemohúcnosť realizovať vlastnú politiku na Blízkom východe. Je pritom zarážajúce, že ide o región v tesnej blízkosti Európy, ktorá je zároveň najväčším príjemcom utečeneckej vlny z tohto regiónu. Za posledných sedem rokov nedokázali veľké európske štáty ako Nemecko, Francúzsko a Taliansko vyvodiť žiadne poučenie a konzekvencie zo svojho katastrofálneho zlyhania. Prijali síce najväčší počet utečencov, avšak nedokázali nič zmeniť priamo na mieste, odkiaľ prichádzajú títo utečenci. Európania totálne a na celej čiare zlyhali, uzavrel Norbert Röttgen.
Gabriel Gačko
 
Príspevok Norbert Röttgen: „Európa je na diplomatickom poli žobrákom, na prosby ktorého každý kašle“ zobrazený najskôr Hlavné správy.