Tentoraz jej členovia vyberali spomedzi 20 prihlásených snímok, nominácie si rozdelilo v 15 kategóriách desať titulov. Laureátov cien spoznáme 7. apríla počas slávnostného večera v bratislavskej Starej tržnici. Program odvysiela v priamom prenose verejnoprávna Jednotka.

Najviac nominácií na národnú filmovú cenu sa ušlo koprodukčnej slovensko-českej dráme Učiteľka (r. Jan Hřebejk), ktorá môže získať Slnko v sieti v 13 kategóriách, vrátane najlepšieho hraného filmu. Na päty jej šliape životopisná snímka Masaryk (r. Julius Ševčík), ktorá ovládla odovzdávanie cien Český lev u našich západných susedov, v ktorých koprodukcii film vznikol. O Slnko v sieti sa bude uchádzať v 12 kategóriách.

Spolu s nimi sa o cenu za najlepší hraný film minulého roka uchádza titul Ja, Olga Hepnarová (r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda), ktorý vznikol v koprodukcii štyroch krajín a cenu si môže odniesť celkovo v piatich kategóriách. V počte nominácií za uvedenou trojicou nasledujú filmy Stanko (r. Rastislav Boroš) so štyrmi nomináciami a Červený kapitán (r. Michal Kollár) s troma nomináciami. Dve nominácie môžu na sošku premeniť dokumenty Para nad riekou (r. Robert Kirchhoff, Filip Remunda), Richard Müller: Nespoznaný (r. Miro Remo) a dráma Agáva (r. Ondrej Šulaj). S jednou nomináciou sa o Slnko v sieti uchádzajú filmy Pirko (r. Lucia Klein Svoboda, Petr Klein Svoboda) a 5. október (r. Martin Kollár).

Podľa prezidenta SFTA Martina Šulíka sa do minuloročnej kolekcie filmov premietli rôzne producentské stratégie. „Obmedzenosť finančných zdrojov núti tvorcov, hlavne pri hraných filmoch, pristupovať k medzinárodným koprodukciám. Nie je to naše špecifikum, vidieť to aj v okolitých krajinách,“ reagoval s tým, že tento jav sme mohli pozorovať aj pri odovzdávaní tohtoročných Českých levov. „V hlavných kategóriách sú nominované v Česku aj na Slovensku tie isté filmy. Na druhej strane, práve vďaka medzinárodnej spolupráci sú domáci autori často konfrontovaní s prístupom zahraničných kolegov, čo kvalite filmov prospieva.“

Svojich favoritov si môžu prvýkrát vybrať aj diváci

Národnostná pestrosť asi najviac vyniká v kategóriách hereckých výkonov v hlavnej úlohe. Popri Zuzane Mauréry za film Učiteľka a Dominike Zeleníkovej-Morávkovej za film Pirko, je nominovaná aj poľská herečka Michalina Olszańska, teda filmová Olga Hepnarová. V mužskej kategórii sú nominovaní český herec Karel Roden (Masaryk), Peter Bebjak (Učiteľka) a debutant Peter Kočan (Stanko).

Cenu za najlepší dokumentárny film roku 2016 môžu získať snímky Para nad riekou, Richard Müller: Nespoznaný a 5. október. V kategórii animovaných filmov tento rok cenu neudelia pre nízky počet prihlásených diel. Okrem najlepších filmov a hereckých výkonov v hlavnej i vedľajšej úlohe, budú na galavečere vyhlásení aj laureáti cien za najlepšiu filmovú réžiu, scenár, kameramanský výkon, strih, zvuk, hudbu, architektúru/scénografiu, kostýmy, masky a výnimočný prínos do slovenskej kinematografii.

Prvýkrát v histórii udeľovania cien budú môcť svojich favoritov vybrať aj diváci. Hlasovanie divákov o najobľúbenejší hraný a dokumentárny film spustí SFTA v piatok 10. marca. „O pravidlách aj súťažiacich tituloch bude včas informovať,“ uviedol pre TASR za organizátorov podujatia Peter Gašparík.