Moskva 23. marca 2018 (HSP/Foto:NV)
 
Účastníci medzinárodnej motorkárskej jazdy „Slovanský svet – 2018“, ktorý odštartuje v Moskve a bude pokračovať krajinami Východnej a Strednej Európy, prekonajú cestou 8,5 tisíc kilometrov.

Informoval o tom na tlačovej konferencii v Regionálnej tlačovej agentúre Moskovskej oblasti podpredseda verejnej organizácie „Ruskí motocyklisti“, člen ruského motorkárskeho klubu „Noční vlci“ Jevgenij Strogov.
„Účastníci motorkárskej jazdy v priebehu 22 dní prekonajú 8,5 tisíc kilometrov a navštívia také mestá ako Moskva, Smolensk, Minsk , Brest, Trnava, Nitra, Budapešť, Nový Sad, Brčko, Banja Luka, Doboj, Tivat, Herceg Novi a mnohé iné a ukončia svoju cestu v hlavnom meste Slovenska – Bratislave.
Všade sa zastavia, navštívia pravoslávne chrámy, kláštory a vojenské memoriály, uctia si pri pamätníkoch vojakov, ktorí obetovali svoje živote za oslobodenie Európy od fašizmu. Zúčastnia sa na srbských Dňoch pamäti „Vidovlan“ v Republike Srbskej a tradičnom každoročnom festivale Slovanských kultúr „Slovanský svet“ v Nitre, na Slovensku,“ uviedol Jevgenij Strogov.

Poznamenal, že daný projekt bol podporený ministerstvom zahraničných vecí Ruska, kanceláriou Rossotrudnichestvo a vládou Moskvy. Finančné prostriedky na realizáciu tejto motorkárskej jazdy vyčlenil Fond prezidentských grantov. „Táto akcia je zameraná na podporu rozvoja slovanskej kultúry a histórie, šírenie kresťanských univerzálnych hodnôt,“ podčiarkol Strogov.
Zdôraznil, že motorkárska jazda sa uskutoční za účelom rozvoja inštitúcií verejnej diplomacie, rozvoja dobrých susedských vzťahov medzi rôznymi krajinami. Ktokoľvek sa môže na motorke zúčastniť na akcii „Slovanský svet“.

Jazda odštartuje v Moskve 20. júna s cieľom v Bratislave 12. júla. Účastníci jazdy prejdú nasledovnú trať: Rusko – Bielorusko – Poľsko – Slovensko – Maďarsko – Srbsko – Čierna Hora – Albánsko – Macedónsko – Bulharsko – Srbsko – Chorvátsko – Slovinsko – Slovensko – Poľsko – Bielorusko – Rusko.
Jevgenij Strogov dodal, že podobné motorkárske jazdy sa konajú už viac ako desať rokov s cieľom zjednotiť slovanské národy, rozvíjať spoluprácu medzi slovanskými národmi, popularizovať ruskú a slovanskú kultúru a históriu a šíriť kresťanské hodnoty slovanského sveta. Zvlášť vyzdvihol veľmi dobrú spoluprácu a priateľstvo so slovenskými motorkármi a slovenskými slovanskými spolkami a organizáciami.
Eugen Rusnák
 
Príspevok “Noční vlci” vyrazia na cestu v rámci akcie “Slovanský svet”. Dva razy sa zastavia na Slovensku a zúčastnia sa na slávnostiach v Nitre a Bratislave zobrazený najskôr Hlavné správy.