Moskva, Smolensk, 28. apríla 2017 (HSP/Foto: Facebook)

Tradičnú jazdu venovanú 72. výročiu Víťazstva nad fašizmom – „Cesty Víťazstva – na Berlín!“ včera odštartovali členovia známeho ruského motorkárskeho klubu Noční vlci. V priebehu 2 týždňov precestujú z Moskvy do Berlína
Noční vlci sú zasa na cestách v EÚ. Odštartovali tradičnú jazdu venovanú 72. výročiu Víťazstva nad fašizmom

Hlavné zástavky po ceste a tie najvýznamnejšie podujatia sú naplánované v týchto mestách: Moskva – Snegiri – Solovjevo – Smolensk – Katyň – Minsk – Chatyň – Brest – Varšava – Vroclav – Osvienčim – Banská Bystrica – Nitra – Budapešť – Bratislava – Brno – Praha – Děčín – Drážďany – Torgau – Seelow – Berlín. Motorkári v priebehu 16 dní precestujú viac ako 16 tisíc kilometrov. Predpokladaný celkový počet účastníkov vrátane európskych kolegov je 10 tisíc motorkárov.

Zámery a ciele tohto podujatia naši čitatelia určite dobre poznajú, takže ich asi netreba podrobne prezentovať. Ruskí motorkári pripomenú pamiatku všetkých obetí druhej svetovej vojny – vojakov a civilistov, ako aj tých, ktorí bojovali proti fašizmu a dočkali sa vytúženého víťazstva. Svoju púť Noční vlci tradične zavŕšia 9. mája v Berlíne – Zástavu Víťazstva prinesú do Treptower-parku a položia kvety a vence k pomníku Vojakovi – osloboditeľovi. Po celej ceste sa k nim budú pridávať miestni motorkári, ktorí ich na ich ceste podporia a budú v svojej krajine sprevádzať. Na Slovensku sa k nim plánujú pripojiť desiatky motorkárov a to nie len na ceste ale aj na sprievodných podujatiach. Tradične sa týchto podujatí zúčastňuje aj nemotorkárska verejnosť, ktorá pozdravuje vlkov aj popri cestách.

Na Slovensko prídu už zajtra. Čaká ich viacero zastávok a sprievodných podujatí. Predstavujeme našim čitateľom tie hlavné, na ktorých sa zúčastnia Noční vlci na Slovensku. Už zajtra sa uskutoční slávnostné kladenie vencov vo Svidníku (9.30. hod.) a na Dukle (10.30. hod). Potom 3. mája bude kladenie vencov k memoriálu SNP a pamätníku vojakom Červenej armády v Banskej Bystrice (13.00. hod.), kladenie vencov vo Zvolene (16.15. hod.). 4. mája na Slavíne bude klásť vence hlavná skupinav Nočných vlkov (14.00), ktorá potom potiahne ďalej na Prahu a Berlín, a 8. mája zostane niekoľko predstaviteľov Nočných vlkov, aby spolu s ambasadormi položili vence na Slavíne v Bratislave druhýkrát (14.30. hod.).
Eugen Rusnák

Videá si môžete pozrieť tu:

Štart v Moskve 27. apríla
Zástavka v Smolensku, 28. mája