Nitra/Trnava 2. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)

Pestovatelia cukrovej repy očakávajú výpadky pestovateľských plôch spôsobené pretrvávajúcimi nočnými mrazmi. Podľa výkonného riaditeľa Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska Petra Závodského v pestovateľských regiónoch cukrovej repy počas posledných dvoch nocí dosahovali celonočné mrazy miestami až mínus sedem stupňov Celzia

Na snímke cukrová repa

„Pestovatelia sa obávajú, že vzchádzajúca cukrová repa aj napriek tomu, že sa jej hypocotyl nachádza ešte pod zemou, bude na mnohých miestach vymrznutá a bude potrebné uskutočniť jej presev, prípadne osev inej plodiny,“ skonštatoval Závodský.

Pestovateľské plochy cukrovej repy sa v tomto roku pohybujú na úrovni 22.300 hektárov. Sústredené sú predovšetkým v okresoch Trnava, Nitra, Levice, Dunajská Streda, Nové Zámky, Trenčín a na Záhorí. Dôsledky mrazov budú podľa slov riaditeľa zväzu známe najskôr začiatkom budúceho týždňa.

„Pestovatelia až vtedy budú vedieť podľa stavu rastlín cukrovej repy určiť poškodenie porastov mrazmi,“ uviedol Závodský. Niektorí pestovatelia sú podľa jeho slov poistení, nie však všetci. „Od štátu očakávame pokračovanie viazanej platby na cukrovú repu a zelenej nafty pre poľnohospodárov. V súčasnosti sa cena cukrovej repy odvíja od veľmi nízkej ceny cukru. Toto obdobie potrebujeme preklenúť systémovou podporou štátu,“ tvrdí Závodský.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj