“Noc 1000 svetiel” namiesto “blázinca Halloweenu”

Viedeň 27. októbra 2017 (HSP/KAP/Foto:TASR/AP-Nam Y. Huh)

O jasný protiklad k Halloweenu sa usiluje rakúske združenie „Katolícka mládež“ (KJ) 31. októbra „Nocou 1000 svetiel“. Po celom Rakúsku pozývajú cestičky osvetlené svetielkami k zamysleniu, meditácii a modlitbe.
Ilustračné foto

V centre v noci na Všetkých svätých stoja témy ako smrť, smútok, ale aj život. Pastoračný projekt realizovali po prvý raz v r. 2005 v Tirolsku a rozšíril sa po celom Rakúsku.
Základnou ideou „Noci 1000 svetiel“ je pripomenutie si „mnohých svätých ľudí všedných dní“, teda tých svätcov, ktorí  žili „svätý život“, ale neboli svätorečení. Podľa webovej stránky iniciatívy majú svetlá upozorniť na to, že takíto „každodenní svätí“ sú všade a že majú veľkú silu vyžarovania. „V každom človeku je to sväté, aj keď často zostáva nepoznané, alebo nepovšimnuté.“ Svetlá, impulzy, texty, hudba, labyrinty a svetlené chodníčky majú podnietiť k tomu, aby ľudia nadobudli pokoj a pocítili toho „všedného svätého“ v sebe. Večer 31. októbra preto v kostoloch, kaplnkách alebo pamätných miestach v mnohých farnostiach v celom Rakúsku zapália tisíce svetielok.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.