Košice 5. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR-–František Iván)

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) pri kontrole stavu verejných financií a majetku mesta Košice za rok 2016 potvrdil to, na čo dlhodobo poukazovali aktivisti. Zistil totiž porušenia zákonov a finančnej disciplíny, či nehospodárne nakladanie s majetkom mesta, informuje košický Korzár
Ostrý protest občianskej iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť pred Magistrátom mesta Košice

Protokol o kontrole poskytol pre Korzár poslanec Starého Mesta a jeden z odporcov plateného parkovania v správe firmy EEI Igor Petrovčik (nezávislý). Mesto má protokol k dispozícii od decembra 2016, zatiaľ ho ale nezverejnilo.
Najzávažnejším zistením NKÚ bolo, že zmluva o prenájme parkovacích miest z roku 2012 s firmou EEI bola uzavretá v rozpore so zákonom o pozemných komunikáciách, čo už aj bolo medializované. Kontrolóri uviedli, že mesto nebolo oprávnené v zmysle tohto zákona zveriť parkovanie súkromnej firme.
Mesto podľa NKÚ pochybilo už pri verejnej obchodnej súťaži, vďaka ktorej získala EEI zákazku na 10 rokov. V rozpore s Obchodným zákonníkom malo byť to, že neuverejnilo vhodným spôsobom obsah podmienok súťaže.
NKÚ tiež vedeniu mesta Košice vyčíta, že neodmietlo všetky ponuky napriek tomu, že cena za ročný nájom nebola v súlade so zákonom o majetku obcí.
Protesty aktivistov voči parkovaniu v meste teda potvrdili aj zistenia NKÚ.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.