Bratislava 6. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Odborári na Slovensku spolu so stranou Smer-SD idú svojimi požiadavkami na zastropovanie veku odchodu do dôchodku ústavným zákonom proti celej Európe. Referendum s takto položenou otázkou, o ktoré sa snažia, by bolo podľa strany Sloboda a Solidarita doslova sabotážou proti ekonomickým záujmom Slovenska. 

Ilustračné foto

Na základe požiadavky poslanca NR SR za SaS Eugena Jurzycu Parlamentný inštitút zistil, že ani v jednej zo skúmaných krajín (Česká republika, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko a Švédsko) nie je vek odchodu do dôchodku stanovený v ústave.

„Požadované ústavné zastropovanie veku odchodu do dôchodku na úrovni 64 rokov nezodpovedá demografickému vývoju, predlžovaniu priemernej dĺžky života, zlepšovaniu kvality života a ani možnostiam ekonomiky z hľadiska udržateľnosti daňového a odvodového bremena. Je to čistý populizmus,“ povedal poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca.

Druhá referendová otázka, ktorá požaduje ešte nižší vek odchodu do dôchodku, a to výhradne pre ženy, ktoré vychovali deti, je navyše diskriminačná. „Deti totiž vychovávajú aj muži a deľba povinností medzi matkami a otcami je na základe emancipačných procesov v spoločnosti stále rovnomernejšia.

„Varujeme občanov, aby Smeru-SD a odborárskym funkcionárom nesadli na lep a nepodpisovali petičné hárky s týmito ekonomicky nezmyselnými a diskriminačnými otázkami. Tvrdíme, že takto postavené referendum by bolo zrejme aj v rozpore s ústavou, lebo sa týka aj ľudských práv z hľadiska rovnosti medzi mužmi a ženami,“ dodal poslanec Jurzyca.

Príspevok Nižší dôchodkový vek pre ženy, ktoré vychovali deti: “Je to diskriminačné!” tvrdí SaS zobrazený najskôr Hlavné správy.