Berlín 20. októbra 2017 (HSP/BBC/Foto:Twitter)
 
Nemecký výrobca kozmetiky Nivea čelí kritike za reklamu, ktorá sľubuje, že niektorý z jej produktov zosvetlí tmavú pokožku

Reklama, ktorá čelí kritike, je zameraná na ženy v Afrike, kde je bežné odfarbenie a bielenie kože. Fuse ODG, A.Dot z Radia 1 a Munroe Bergdorfová sú jednými z mála ľudí, ktorí vyjadrili hnev na sociálnych médiách.
V reklame si černoška svoje telo natiera krém Nivea Natural Fairness. Hlas v pozadí hovorí, že žena dúfa, že krém “obnoví” jej pokožku na prirodzenú farbu. Následne v ďalšej scéne muž chváli ženinu krásnu pokožku.
Transgenderová modelka Munroe Bergdorfová, ktorá bola nedávno vylúčená z kampane L’Oreal po rasistických komentároch na sociálnych médiách, hovorí, že reklama Nivea “hrá na rasistický príbeh, ktorý je tak rozšírený v kozmetickom priemysle”.
“Inzerenti majú právomoc zmeniť tento príbeh, ale kampaň po kampani vidíme, že sa v nich rasizmus využíva po celom svete,” napísala v príspevku na Instagrame. “Získavanie peňazí z toho, že sa ľudia navzájom nenávidia, nie je nikdy prijateľné. Bieliace a zosvetľovacie krémy sú nielen fyzicky škodlivé, ale aj eticky nesprávne. Každá čierna pokožka je krásna, bez výnimiek. Oslavujte nás také, ako sme, namiesto toho, aby ste nás žiadali, aby sme sa držali nedosiahnuteľných a rasistických ideálov.”
Hovorca firmy Beiersdorf AG (spoločnosť, ktorá vyrába produkty spoločnosti Nivea) vysvetlil, že spoločnosť “chápe” obavy. “Berieme ich veľmi vážne. Naším zámerom nie je nikdy urážať našich spotrebiteľov,” povedal.
Hovorca tiež ubezpečil, že sa zaviazali k “rozličným potrebám starostlivosti o pleť našich spotrebiteľov po celom svete”. “Uznávame právo každého spotrebiteľa vybrať si výrobky podľa svojich osobných preferencií a my sa im snažíme poskytnúť kvalitné výrobky pre starostlivosť o pleť.”
Kritické reakcie na reklamu prichádzajú len niekoľko týždňov po tom, čo bola kozmetická firma Dove tiež obvinená z rasizmu v reklame. Avšak modelka kontroverznej reklamy, Lola Ogunyemiová, komentovala, že reklama mala reprezentovať rôznorodosť.

s