Nitra 1. apríla 2019 (HSP/Foto: Roman Oravec)
 
Nitriansky primátor Marek Hattas prijal piatich veľvyslancov. Chcú propagovať jogu aj rátať tureckých študentov. Výsledkom rokovaní je okrem iného to, že štáty budú môcť svoje zvyky, tradície, či gastronómiu  propagovať v Nitre na novom podujatí – Dni rôznych kultúr.

Ilustračné foto

Na nitrianskych univerzitách zistia počty tureckých študentov
S veľvyslankyňu Turecka Hatice Asligül Ügdülom navštívil pri príležitosti tureckého štátneho sviatku Dňa padlých Vojenský cintorín v Mlynárciach, kde sa poklonili obetiam prvej svetovej vojny. Na hroby tureckých vojakov položili zástupcovia Nitry a Turecka kytice kvetov. Na rokovaní s veľvyslankyňou sa navrhla spolupráca v oblasti kultúry, uskutoční sa tiež zmapovanie počtu tureckých študentov na nitrianskych univerzitách.
 
Indický veľvyslanec chce propagovať jogu
Veľvyslanec Indickej republiky Shri Vanlalhuma prišiel do Nitry v sprievode predstaviteľov Spoločnosti slovensko-indického priateľstva, Slovenskej siete proti chudobe, Európskej siete minimálneho príjmu a Inštitútu zamestnanosti v Bratislave.
Zaujímavým momentom rokovania bola ponuka ešte väčšej propagácie jogy v Nitre i možnosť organizovania besied a súťaží na základných školách – pri príležitosti 150. výročia od narodenia M. Ghandiho.  
 
Poľský veľvyslanec inicioval výstavu o pápežovi Jánovi Pavlovi II.
Primátor Marek Hattas prijal aj veľvyslanca susedného Poľska. S Krzysztofom Strzałkom hovorili o  podporovaní inovatívnych projektov, ktoré posúvajú Nitru aj jej partnerské mesto Zielona Góra. Veľvyslanec požiadal nitrianskeho primátora o spoluprácu aj na výstave, ktorá pripomenie tri desaťročia od pádu komunizmu. Uskutoční sa v druhej polovici roka.
Spomínali tiež na návštevu pápeža Jána Pavla II. v Nitre, ktorú pripomína jeho socha na Nitrianskom hrade. Pápež, ktorý Nitru navštívil v roku 1995, je vo svete najznámejším Poliakom. Počas budúcoročných Cyrilo-metodských slávností si v Nitre pripomenieme sto rokov od jeho narodenia.
 
Slováci učia Indonézanov pestovať pšenicu
Veľvyslankyňa Indonézie Adiyatwidi Adiwoso pripomenula, že na Slovensku je veľký počet študentov z Indonézie, ktorá je štvrtou najľudnatejšej krajinou sveta. Mala by preto záujem rozšíriť spoluprácu s oboma nitrianskymi univerzitami. Slovenskí experti už niekoľko rokov učia Indonézanov napríklad to, ako pestovať pšenicu v miestnych klimatických podmienkach.
Vedenie Nitry prejavil záujem šíriť povedomie o medzinárodných kultúrach a zvyšovať toleranciu voči iným národnostiam. Preto sa pripravuje nové podujatie Dni rôznych kultúr, na ktorom budú v lete prezentované rozmanité štáty, či už v rámci gastronómie, tanca alebo hudby.
 
Diskusia s francúzskym ambasádorom na rôzne témy
Primátor Marek Hattas prijatia veľvyslancov uzavrel stretnutím s veľvyslancom Francúzska Christopherom Léonzim. Krajina galského kohúta  je naklonená k spolupráci medzi slovenskými a európskymi mestami – a aj preto veľvyslanec navrhol kooperáciu Nitry s niektorým francúzskym mestom.
Vinárstvo, cestovný ruch, archeológia, história, kultúra, divadlá či vzdelávanie sú oblasťami, ktoré by mohli prípadnú spoluprácu naštartovať.  Pomôcť by mohla aj stočlenná francúzska komunita, keďže  v Nitre podniká šesť firiem v automobilovom priemysle.
-Aj-, -Sy-
 
Zdroj: Nitra.sk
 
Príspevok Nitriansky primátor prijal piatich veľvyslancov. Chcú propagovať jogu aj rátať tureckých študentov zobrazený najskôr Hlavné správy.