Nitra 25. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR)

Analýzou postavy Jozefa Tisa predovšetkým z pohľadu cirkevno-historického a teologického sa dnes v Nitre zaoberali účastníci vedeckého seminára na tému Mons. ThDr. Jozef Tiso – kňaz a prezident.

Na snímke Jozef Tiso

Uskutočnil sa v priestoroch Kňazského seminára svätého Gorazda v Nitre a zúčastnilo sa ňom zhruba 300 poslucháčov vrátane členov Ľudovej strany Naše Slovensko. Seminár podľa pozvánky zorganizoval Biskupský úrad v Nitre a Katedra cirkevných dejín Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského. Univerzita sa však od podujatia dištancovala.

“Účelom tohto akademického podujatia bolo prispieť k vedeckej diskusii o historickej téme, ktorá je v mnohom ohľade dosiaľ deziderátom historického výskumu, a sústrediť sa osobitne na jeho kňazskú dimenziu,” povedal hovorca Biskupstva Nitra Miroslav Lyko.

Prednášajúci sa usilovali o analýzu významnej postavy slovenských dejín predovšetkým z pohľadu cirkevno-historického a teologického. Osobitnú pozornosť venovali mysleniu Jozefa Tisa, jeho kňazstvu a duchovnému rozmeru, z ktorého vychádzali všetky jeho činy a postoje. “Z tejto perspektívy sa prednášajúci zamerali na Tisove vnímanie dobových spoločenských problémov, židovskej otázky a sociálnej problematiky a na vzťah cirkevnej autority ku kňazovi a prezidentovi Jozefovi Tisovi,” skonštatoval Lyko. “S udalosťami, ktoré sa udiali, nemôžeme súhlasiť. Dalo by sa však diskutovať, o čom vedel a o čom nevedel. Neviem určiť veľkosť viny ani neviny, ktorá sa mu pripisuje,” vyjadril sa k osobe Tisa nitriansky biskup Viliam Judák.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.