Nitra 26. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)
 
Nitrianski futbalisti si prípravné obdobie na jesennú časť Fortuna ligy 2018/2019 o týždeň predĺžili. Domáci duel 1. kola s AS Trenčín odložila Únia ligových klubov (ÚLK) pre povinnosti hostí v Európskej lige a odohrajú ho v náhradnom termíne. Na úvodné ligové stretnutie nastúpia zverenci Ivana Galáda v sobotu 28. júla na ihrisku MŠK Žilina o 18.30 h.

Na snímke rekonštrukcia futbalového štadióna FC Nitra

Futbalisti FC Nitra absolvovali počas letnej prípravy týždenné sústredenie a odohrali sedem zápasov. “Pozitívom bolo, že sme hrali medzinárodné zápasy, hlavne vzhľadom na to, že nepôsobíme v európskych klubových súťažiach. V každom stretnutí sme sa snažili ukázať, čo nacvičujeme na tréningu a to sa nám aj darilo. Dôležité však bude, ako vstúpime do ligy,” povedal pre klubovú webstránku tréner Galád.
Pred štartom novej sezóny prešiel nitriansky káder iba minimálnymi zmenami: “My uprednostňujeme stabilitu a preto robíme len kozmetické úpravy. Dôverujem hráčom, ktorých tu máme. Nechceme každého pol roka obmieňať päť až sedem mien. Pracujeme na kvalitatívnom vývoji chlapcov, ktorí sú tu, a zároveň ma veľmi teší fakt, že k nám z akadémie pribudol ďalší hráč, ktorý sa časom určite dostane do úzkeho kádra.”
Kouč dúfa v početné návštevy na domácich zápasoch: “Fanúšikov sem dostane nový štadión, ale udržať ich musíme my, tréneri a hráči. Pre nás je prioritná táto úloha a až potom budeme hovoriť o umiestení. Chceme, aby sa náš nový štadión stal športovým domovom ľudí v Nitre a našich priaznivcov. Pokiaľ sa to podarí, bude aj dobré umiestnenie. Sme v novej etape a nesmierne sa tešíme, že práve naša generácia môže byť pri otvorení nového štadióna v Nitre. Bol by som rád, keby sme robili postupné kroky a získali by sme čo najviac bodov.”
Podľa predsedu predstavenstva Mariána Valentu by mal byť nový stánok kompletne otvorený na zápas 3. kola proti Dunajskej Strede. “Budeme robiť všetko, aby mali diváci už počas tohto stretnutia ten komfort, na ktorý sa tešia. Myslím si, že technický dodávateľ stavby to zvládne, aby bol štadión otvorený celý, bez obmedzení,” citoval portál mynitra.sme.sk Valentu, ktorý sa vyjadril aj k tohtosezónnym ambíciám: “Mám osobný cieľ, aby sme hrali v prvej šestke. Po návrate do ligy sme skončili na siedmej priečke a bolo by alibistické hovoriť o záchrane. Musíme sa posunúť o stupienok vyššie, to je cieľ celého klubu.”
Zmena nastala v realizačnom tíme “áčka”, od novej sezóny bude prvým asistentom trénera Michal Kuruc. “Ďakujem môjmu bývalému kolegovi Jankovi Bírešovi, s ktorého prácou som bol spokojný, ale naše cesty sa rozišli. Aj to je prirodzená súčasť pracovného života. Nitra je mládežnícky klub, naša filozofia je nielen hráčov, ale aj trénerov postupne posúvať do A-mužstva a ja to rešpektujem,” dodal Galád.
Nitra prehrala v uplynulom vzájomnom stretnutí so Žilinou v semifinále baráže o EL vysoko 0:5. “V príprave bolo pár momentov, ktoré povzbudia trénera. Všetci sme optimisticky naladení. Rešpektujeme, že v Žiline je umelá tráva, chystáme sa na to špeciálne. Videl som počas celej prípravy, že chalani majú ambíciu odčiniť výsledok, čo sa tam zrodil. Rešpektujeme vedenie, trénerov i hráčov Žiliny, ale určite máme ambíciu pokúsiť sa o dobrý výsledok,” povedal nitriansky tréner na stredajšej tlačovej konferencii.
 
Káder FC Nitra pre jesennú časť Fortuna ligy 2018/2019:
Brankári: Hroššo, Šípoš, Baláži
Obrancovia: Fabiš, Niba, Križan, Chovanec, Machovec, Kunik, Farkaš
Stredopoliari: Kóňa, A. Fábry, Kotrík, Šimončič, Macho, Steinhübel, Charizopulos
Útočníci: Valenta, M. Fábry, Taiwo, Chobot, Vestenický
 
odišli: Vencl (Horn/Rak.), Abrahám (Skalica), Militosjan (Sereď), Lola (Arsenal Kyjev/Ukr.).
prišli: Taiwo (Brno/ČR), Chobot, Baláži (dorast)
 
Realizačný tím:
Hlavný tréner: Ivan Galád
Asistent trénera: Michal Kuruc
Tréner brankárov: Miroslav König
Kondičný tréner: Rastislav Bôžik
Fyzioterapeut: Štefan Balla
Vedúci mužstva: Tibor Urban
 
Príspevok Nitra s novým štadiónom, na úvod chce odčiniť prehru v Žiline zobrazený najskôr Hlavné správy.