Nitra 14. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Opäť po roku má vyvrcholenie hokejovej Tipsport Ligy rovnaké zloženie. Súperom HK Nitra na ceste za obhajobou majstrovského titulu budú hráči HC’05 iClinic B. Bystrica. V boji o trofej sa stretnú dva najlepšie tímy po základnej časti s tým rozdielom, že finálová séria sa tentoraz začne v meste pod Urpínom

Nitrania postúpili do finále najkratšou možnou cestou, bez jediného zaváhania odohrali štvrťfinálovú sériu s Popradom a semifinálové duely so Žilinou. Pred zápasmi s Banskou Bystricou mali dostatočný čas na prípravu a regeneráciu, čo je pri stretnutiach play off vždy cenná výhoda.

Hráči majstrovského extraligového hokejového tímu HK Nitra pod vedením trénera Andreja Kmeča (na snímke v pozadí uprostred) absolvujú v týchto dňoch v domácom prostredí druhú fázu predsezónnej prípravy na ľade

Každý sme mali iného súpera, iné situácie. Aj u našich sérií bol každý zápas veľmi ťažký. Možno to vyzerá, že to bolo ľahké, ale nebolo. Je to play off, každý hráč chce zo seba dostať maximum. To urobil Poprad aj Žilina. My sme si s tým poradili veľmi dobre, možno nad očakávania, ale určite by som to nepreceňoval, že série skončili 4:0. Čo sa týka Bystričanov, tak je to u nich veľmi podobné. To, že zaváhali jeden zápas, nič neznamená. Aj my aj Bystrica sme mali dostatočný čas na prípravu a oddych. Až samotná séria ukáže, kto ako na tom je,” zhodnotil pre TASR cestu do finále tréner Nitry Andrej Kmeč.

Oba tímy sa dôverne poznajú, od minuloročného finále neprišlo k výrazným zásahom do hráčskeho či realizačného tímu. “Myslím si, že tímy sa veľmi nezmenili. Neprišlo k veľkému prebudovaniu kádra či už u nich alebo u nás. Podľa mňa sa to doplnilo vhodnými hráčmi na jednej a druhej strane. Možno séria bude len v tom iná, že začína práve v Bystrici,” myslí si nitriansky útočník Marek Slovák.

V porovnaní s cestou za historicky prvým titulom čakajú na Nitru tentoraz úvodné dva zápasy finálovej série na ľade Banskej Bystrice. “Sme si vedomí toho, že minimálne jeden zápas v Bystrici musíme vyhrať. Je to pre nás iná situácia, ale myslím si, že máme kvalitu a odhodlanie na to, aby sme minimálne jeden zápas tam získali. Od toho sa všetko odvinie,” myslí si Kmeč. Podľa Mareka Slováka v mnohom napovie už úvodné sobotňajšie stretnutie a tiež čas na prípravu pred samotnou sériou: “Voľno určite každému pomôže, lebo aj keď tie série boli 4:0, tak boli náročné či už fyzicky, ale dosť aj psychicky. Psychicky sme oddýchli, fyzických síl máme dosť. Iné to môže byť v tom, že môžeme zobrať nejaké zápasy vonku, čo bude určite výhoda pre nás. Bude to určite ťažké, veľa napovie prvý zápas a ukáže, ako sa bude séria vyvíjať. Zodpovedne sa na to pripravujeme. Pevne verím, že to zvládneme.”

Bilancia zo základnej časti hovorí mierne v prospech “baranov” z Banskej Bystrice, ktorí si dokázali vo všetkých doterajších stretnutiach postrážiť výhodu domáceho ľadu a v jednom prípade uspeli aj v meste pod Zoborom. Kľúčom k úspechu na ceste za obhajobou titulu tak podľa Kmeča môžu byť oslabenia: “V Bystrici je menšie ihrisko, vytvára enormný tlak smerom na bránku. Musíme mať minimum vylúčení, lebo v štvrťfinále a semifinále sme ich mali veľa. S Bystricou sa jednoducho nedá ustáť, keby sme mali taký počet oslabení. To je asi základná vec oproti predchádzajúcim sériám, ktorú musíme zlepšiť. Dúfam, že sa to naplní. Bystrica hrá nátlakový a silový hokej s dohrávaním súbojov, musíme sa tomu vyrovnať a my naopak hrať náš korčuliarsky, kombinačný hokej.”

Po zdravotnej stránke nastúpia “corgoni” pravdepodobne v kompletnom zložení, kormidelník naznačil jeden hráčsky otáznik, ktorý sa snaží do soboty vyriešiť. Kmeč získal v minuloročnej sezóne titul ako asistent trénera, v aktuálnom ročníku môže zabojovať o obhajobu premiérovo z pozície hlavného trénera. “Je to super pocit a výsledok práce počnúc možno mnou, končiac posledným hráčom alebo masérmi sa pretavil do podoby finále. Samozrejme, chceme urobiť všetko preto, aby sme uspeli,” vyhlásil tréner Nitry.