Londýn 11. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Sunday Alamba, File)
 

Príslušník britskej armády, nižší poddôstojník Inoke Momonakaya, pôvodom z Fidži, slúžil v Iraku a v Afganistane. Za rasistické ponižovanie dostal odškodné od ministerstva obrany vo výške 490 libier (cca 560-tisíc eur), píše Daily Mail

Ilustračné foto

Po súdnom procese trvajúcom až šesť rokov dostal vojak od armády rekordnú čiastku odškodného za rasovú diskrimináciu.
Pri jednom incidente v roku 2011 bol spolu s ďalšími piatimi vojakmi z Fidži prinútený hrať úlohu členov hnutia Taliban vo vzdelávacom videu ministerstva obrany. Vyšší dôstojník im vraj povedal, že “nikto vás nerozozná od príslušníkov Talibanu”.

V tomto filme dostali vojaci z Fidži za úlohu preplávať 450 metrov v jazere. Keď Momonakaya tento rozkaz spochybnil, dôstojník povedal, že “ľudia s tmavou pleťou nevedia plávať” a že nikto nevidel “olympijského plavca s tmavou pleťou”.
Novinám povedal, že kvôli ponižovaniu zo strany vojakov z 2. práporu Lancasterovho pluku pomýšľal až na samovraždu: “Rasizmus ma dohnal k myšlienkam na samovraždu… Dnes sa liečim u psychológa a možno už nebudem schopný pracovať. Následkom toho všetkého mám ťažkú posttraumatickú stresovú poruchu.”
Momonakaya vraví, že nielen on zažil ponižovanie, ale “aj ostatní vojaci z Commonwealthu v jeho jednotke boli považovaní za občanov druhej triedy”, čo je “hanbou a škvrnou na povesti britskej armády”.
Najskôr sa Momonakaya sťažoval na kruté zaobchádzanie u príslušnej armádnej služby pre sťažnosti, ale odmietli ho, preto podal žalobu k súdu.
“Do služby v armáde som nastúpil v roku 2005 a plánoval som slúžiť plných 24 rokov. Ponižovanie zmarilo moje smerovanie, preto som bol nútený žalovať ministerstvo obrany na súde,” vyhlásil.
Ministerstvo obrany na svoju obranu vyhlásilo: “Diskriminácia a šikanovanie nemajú miesto v ozbrojených silách a nebudú tolerované. Bolo by nevhodné vyjadriť sa k podrobnostiam o dohode.”
 

Príspevok “Nikto vás nerozozná”: Britský vojak s tmavou pleťou dostal odškodné za rasizmus zobrazený najskôr Hlavné správy.