Managua 16. júna (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ricardo Mazalan)
 
Nikaragujská vláda obnovila v piatok rozhovory s miestnymi občianskymi skupinami, snažiac sa ukončiť dva mesiace trvajúce protesty proti kabinetu prezidenta Daniela Ortegu, ktoré si vyžiadali 164 mŕtvych a pribrzdili ekonomiku krajiny. Informuje o tom agentúra Reuters.

Na snímke vpravo nikaragujský prezident Daniel Ortega

Pred začiatkom dialógu, ktorý sprostredkovala rímskokatolícka cirkev, však došlo v hlavnom meste Managua k novým násilnostiam. Polícia zasahovala proti demonštrantom pri univerzitnom komplexe. Študenti tvrdia, že protestujú proti Ortegovmu zosilnievajúcemu autoritárskemu spôsobu vládnutia.
Vláda odmietla návrh cirkvi, aby do Nikaraguy prišli dve medzinárodné komisie a tím z Európskej únie, ktoré by vyšetrovali smrť demonštrantov počas nedávnych protestov. Ortega, ktorý sa na čelo krajiny opäť postavil v roku 2007, posilnil svoju kontrolu nad súdmi, volebnými úradmi, ako aj kongresom.
Aktivisti požadujú, aby za účelom uvoľnenia politického napätia skrátil svoj tretí po sebe nasledujúci prezidentský mandát, ktorý mu vyprší v roku 2021. Predchádzajúce rozhovory boli ukončené v máji po tom, ako svedkovia a ochrancovia ľudských práv obvinili vládne sily zo streľby na demonštrantov počas prímeria.
Vláda tvrdí, že protestujúci občania sú výtržníci financovaní pravicovými skupinami, ktoré sa usilujú o destabilizáciu súčasnej garnitúry. Ortega vyzval demonštrantov, aby prestali blokovať cesty, čo poškodzuje domáci obchod.
Roztržky spustilo Ortegovo aprílové rozhodnutie znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení. Išlo o najkrvavejšie zrážky v Nikarague od ukončenia občianskej vojny v roku 1990. Hoci prezident zakrátko od svojich zámerov ustúpil, nastali celoštátne demonštrácie za jeho odstúpenie.
Manuel Ortega bol prezidentom už v rokoch 1985-1990, pričom vládcom tohto stredoamerického štátu bol ako vodca junty a Sandinovského frontu národného oslobodenia (FSLN) aj v rokoch 1979-1985.
 
Príspevok Nikaragujská vláda obnovila rozhovory s občianskymi skupinami zobrazený najskôr Hlavné správy.