Managua 31. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alfredo Zuniga)
 
Vláda nikaragujského autoritatívneho prezidenta Daniela Ortegu rozhodla o vypovedaní tímu pracovníkov Organizácie Spojených národov (OSN) z krajiny dva dni po tom, čo zverejnili správu kritizujúcu tamojšie orgány z násilného potlačenia opozičných protestov.

Na snímke Daniel Ortega

Informovala o tom v piatok agentúra AP z odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) sa bude situáciou v Nikarague zaoberať 5. septembra.
V správe, ktorú v stredu zverejnil UNHCR, sa píše, že násilné potláčanie opozície sa z ulíc presunulo do súdnych sál. Viacero demonštrantov tam čelí obvineniam z terorizmu.
Podľa vlády bola správa zaujatá. Podľa nej totiž nebrala do úvahy skutočnosť, že išlo o reakciu na predpokladaný pokus o štátny prevrat.
Nikaraguou otriasali nepokoje od 18. apríla, keď sa uskutočnili prvé protivládne protesty vyvolané kontroverznými sociálnymi reformami. Demonštranti svoje požiadavky neskôr vystupňovali a žiadali odstúpenie autoritatívneho prezidenta Ortegu, vypísanie predčasných volieb, ukončenie násilia a slobodu tlače.
Ortega od zámerov znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení ustúpil, výzvy na rezignáciu a vypísanie predčasných volieb však odmieta.
 
Príspevok Nikaragua vykázala pracovníkov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov zobrazený najskôr Hlavné správy.