Maiduguri 26. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jossy Ola)

Polícia potvrdila smrť útočníka

Samovražedný atentátnik dnes zaútočil na trh s dobytkom v meste Maiduguri na severovýchode Nigérie, informovali očití svedkovia i polícia.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Polícia potvrdila smrť útočníka, ale o ďalších prípadných obetiach neinformovala. Podľa očitých svedkov utrpelo zranenia viacero ľudí.

K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale má všetky znaky atentátov páchaných aktivistami islamistického hnutia Boko Haram, ktoré vzniklo práve v Maiduguri.

K dnešnému útoku došlo len niekoľko dní po tom, ako nigérijský prezident Muhammadu Buhari uplynulú sobotu oznámil, že Boko Haram, ktorá v uplynulých rokoch bojovala za nastolenie islamského režimu na severovýchode Nigérie, prišla v piatok o svoju poslednú základňu.

Podľa Buhariho armáda vyhnala bojovníkov Boko Haram z tzv. Camp Zero – tábora ležiaceho v zalesnenej oblasti Sambisa. Džihádisti sú teraz podľa neho “na úteku a už nemajú žiadne miesto, kde by sa ukryli”. Buhari vo svojom príhovore označil tento úspech za “dlho očakávanú a najradostnejšiu správu”.

Ako však v tejto súvislosti upozornila agentúra AP, je stále nepravdepodobné, že by Nigéria v blízkej budúcnosti prestala byť dejiskom samovražedných bombových útokov či útokov na dediny alebo odľahlé stanovištia armády. Prívrženci Boko Haram v minulosti podnikali útoky aj v susednom Čade, Nigeri a Kamerune. Odhaduje sa, že od roku 2009 zomrelo pri útokoch týchto sunnitských fundamentalistov vyše 20.000 ľudí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.