Maiduguri 16. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Sunday Alamba)

Dovedna 244 domnelých členov militantnej skupiny Boko Haram prepustila nigérijská armáda po tom, ako ich podrobila prevýchove. Veliteľ Rogers Nicholas v utorok podľa agentúry AP povedal, že medzi prepusteným bolo 118 mužov, 56 žien a 51 detí. Skupinu vydali guvernérovi nigérijského štátu Borno.
Ilustračné foto

Prepustení militanti sa podľa nigérijských úradov deradikalizovali a sú tak schopní opäť sa začleniť do spoločnosti. Kritici však už vyjadrili obavy ohľadne toho, či títo bývalí extrémisti svoje činy a členstvo v organizácii skutočne oľutovali, uviedla spravodajská stanica BBC.
Nigérijská armáda prevychovaných militantov prepustila v pondelok pri príležitosti dňa nigérijských ozbrojených síl. K podobnému prepúšťaniu deradikalizovaných extrémistov pristúpila už v minulosti, toto však bolo zatiaľ najpočetnejšie.
Došlo k nemu práve v čase, keď skupina Boko Haram zverejnila nové video, v ktorom vystupuje jej vodca abú Bakr Šekau spoločne s viacerými školáčkami unesenými v roku 2014 z mesta Chibok.
Militanti z Boko Haram uniesli 14. apríla 2014 zo školskej spálne 276 dievčat a mladých žien. Niektorým z nich sa podarilo zo zajatia utiecť svojpomocne, zatiaľ čo 80 školáčok militanti po rokovaniach s vládou vlani prepustili. V zajatí Boko Haram však stále zostáva vyše 100 dievčat, z ktorých mnohé boli prinútené vydať sa za svojich únoscov.
Dievčatá z Chiboku pritom predstavujú len zlomok z celkového počtu tisícok žien, ktoré uniesli členovia Boko Haram počas už osemročného povstania na severe Nigérie, ktoré si vyžiadalo desaťtisíce životov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.