Rím 22. februára 2019 (HSP/Foto: SITA/AP/ANSA- Riccardo Antimiani)
 
Advokátska kancelária podala žalobu na rímsky občiansky súd proti talianskemu premiérovi Giuseppe Contemu a ministrovi vnútra Matteovi Salvinimu v mene 41 migrantov, ktorí boli nútení vyše týždňa zostať na palube lode Diciotti

Na snímke Matteo Salvini

Podľa agentúry ANSA, ktorá vychádza zo zdrojov talianskeho ministerstva vnútra, za nútené držanie na lodi žiadajú migranti v súdnom procese náhradu škody vo výške 42-tisíc až 71-tisíc eur.
Pritom je zaujímavé, že 16 zo 41 migrantov zapojených do procesu má ako dátum narodenia uvedený 1. január.
Na palube lode Diciotti v auguste minulého roka muselo viac ako 150 migrantov vrátane detí stráviť desať dní na mori, pretože Salvini v osobe ministra vnútra zamietol povolenie na ich vylodenie.
Loď nakoniec pristála na Sicílii a do prijímacieho strediska Rocca di Papa sa títo migranti z lode sústredili. No asi 50 z nich však utieklo nevedno kam. Pritom “vyjadrili záujem o vybavenie žiadosti o azyl” a zaregistrujúc sa aj pomocou fotodaktyloskopických záznamov sa vložili do európskeho digitálneho systému. (viac TU)
The Local pripomína, že je to už druhýkrát, keď Salvini čelí súdnym sporom týkajúcim sa lode Diciotti. Najnovšia žaloba je za “nezákonné obmedzovanie, nezákonné zadržanie a za zneužitie moci”.
Salviniho strana Liga spolu s koaličným Hnutím piatich hviezd mu však udelili imunitu, takže napriek odporúčaniu osobitného tribunálu nebude súdený. Podporu nachádza naviac aj medzi svojimi sympatizantmi, ktorí sa zapájali k hashtagu #SalviniNonMollare (“Nevzdávajte sa, Salvini”).
Napriek tomu trvá na tom, že sa nebojí čeliť súdnemu konaniu, a vyjadril sa: “Dovoľte mi odpovedať s veľkým smiechom. Všetci tí, ktorí sa narodili 1. januára, všetci tí, ktorí utiekli preč, nech si nerobia žarty z Talianov, voľná jazda je na konci, žiadne lode už neprídu, nanajvýš im môžu zaslať Bacio Perugina [čokoládu].”
 
Príspevok Nielen rovnaké požiadavky, ale aj rovnaký dátum narodenia: Migranti z lode Diciotti žalujú Salviniho i premiéra Conteho, žiadajú vysoké odškodné zobrazený najskôr Hlavné správy.