Bratislava 21. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jae C. Hong)

Prototyp kozmickej lode Starship americkej spoločnosti SpaceX Elona Muska počas testov praskol. Informoval o tom špecializovaný portál space.com

Na snímke Elon Musk

„Prvý prototyp Starship v plnej veľkosti prišiel o hornú časť. Hermetické časti vyrobené z nerezu Starship Mk1 odhalili odchýlku od normy v stredu v centre SpaceX blízkosti Boca Chica v južnom Texase, „uvádza sa.

Na videu, ktoré sa objavilo na internete, možno vidieť, ako sa vrchol rakety odtrháva od jej spodnej časti a po niekoľkých sekundách padá na zem blízko testovacieho zariadenia.

Elon Musk už uviedol, že spoločnosť nebude opravovať prototyp, pretože ho určili len pre testovanie niektorých technológií. SpaceX plánuje pracovať na vytvorení pokročilejších verzií rakety.

[embedded content]

[embedded content]

Starship

Prototyp kozmickej lode Starship z nerezu predstavili verejnosti na konci septembra. Podľa zakladateľa spoločnosti Space X Elona Muska ide o kozmickú loď, ktorú je možné opakovane použiť pre lety na Mesiac, Mars či iné medziplanetárne misie. Starship má tiež plniť úlohu druhého stupňa pre super ťažkú ​​nosnú raketu BFR (Big Falcon Rocket), ktorú tiež vyrába Space X. Tiež oznámili, že loď môže byť použitá, nielen pre misie s posádkou, ale aj pre dodanie satelitov na nízku obežnú dráhu Zeme a pre dodávanie vedeckého vybavenia na Mesiac. Prvý let do 20 kilometrovej výšky naplánovali na jeseň.

Predtým Elon Musk uviedol, že jeho spoločnosť má v úmysle do roku 2022 dodať na Mars aspoň dve nákladné lode. A spoločnosť tam chce do roku 2024 dopraviť prvých kolonialistov. Súčasne Musk pripustil, že je nepravdepodobné, že sa budú môcť vrátiť na Zem.

Elon Musk

Elon Musk je americký podnikateľ, vynálezca, inžinier a filantrop. Má juhoafrické, kanadské a americké občianstvo. Bol spoluvlastníkom internetového platobného systému PayPal a okrem iného založil kozmickú spoločnosť SpaceX. Rovnako tak v súčasnosti vedie automobilku Tesla Inc., kde pôsobí v pozícii výkonného obchodného riaditeľa.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj