Bagdad 21. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Karim Kadim)
 

Bývalí väzni neslávne známej väznice Abú Ghrajb v Iraku pri príležitosti 15. ročníka zahájenia operácie „Šok a zachvenie“ informovali videoagentúru Ruptly o prežitých hrôzach, na ktoré sa nedá zabudnúť.

Ilustračná snímka

Podľa slov jedného z väzňov ho mučili vodou, takže sa teraz nemôže v pokoji umyť. Ďalší väzeň sa priznal, že z jeho rúk vyberali protézy bez narkózy. Na väzňov nechávali poštvať psy, kopali ich, ale hlavne ich ničili psychologicky.
Bývalí väzni sa priznali, že po prepustení stále cítili strach, dokonca keď náhodou narázili na amerických vojakov na verejných miestach.
„Zakaždým, keď som ich stretával vonku, cítil som strach, bál som sa vrátiť na to isté miesto, keď som si spomenul na to mučenie,” vysvetlil jeden z hrdinov.
„Keď prišli Američania, mysleli sme si, že nás zbavia zločinného režimu, ale došlo k opaku: Američania sa ukázali byť vrahmi, hlavnými svetovými zločincami a nie je v nich nič ľudské,” dodal ďalší väzeň.
„Nie som schopný spať. Stále cítim to mučenie a počujem krik,” priznal sa ďalší.
V roku 2003 americké vojska začali operáciu „Šok a zachvenie”, ktorá neskôr dostala názov „Iracká sloboda”.
Po americkej invázii sa väznica Abú Ghrajb, ktorá sa nachádza v rovnomennom mieste neďaleko Bagdadu, stala základným miestom pre väzbu Iračanov, obvinených zo zločinov proti silám západnej koalície. Proti väzňom boli použité rôzne spôsoby mučenia. Mnohí z nich zahynuli.
Vinnými podľa obžalôb, spojených s incidentami v Abú Ghrajb, bolo uznaných len 12 vojakov. Boli odsúdení k odňatiu slobody na rôzne dlhé tresty. Pritom súd z týchto incidentov neuznal vinnými nikoho z vysoko postavených zamestnancov Pentagonu.
 

Príspevok „Nie som schopný spať“. Bývalí väzni z Abú Ghrajb rozprávali o mučení zobrazený najskôr Hlavné správy.