Moskva 31. marca 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Kirill Kudryavtsev)
 
Grigorij Pavlodubov na portáli politexpert komentuje článok v britskom denníku Telegraph, kde Charles Moore uviedol, že Západ nedokázal po rozpade ZSSR zničiť Rusko, napriek tomu, že vyvinul v tejto oblasti enormné úsilie

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Charles Moore uviedol, že v roku 1991 sa v Moskve uskutočnili dva vojenské puče, prvým bol zvrhnutý ruský prezident Gorbačov, ktorý svojimi krokmi zlikvidoval ZSSR a druhým pučom Jeľcin so západnou podporou odstránil starorežimových komunistov a stal sa prezidentom Ruska, pod kontrolou Západu.
Charles Moore uviedol, že v roku 1991 pochopil, že so ZSSR je definitívny koniec. Stačilo mu k tomu zistenie, že na moskovskom letisku nikto nepotreboval od neho víza a do krajiny sa dostal bez najmenších problémov a že začína nová etapa vo vývoji medzinárodných  geopolitických vzťahov.
V článku Moore otvorene priznáva, že Západ cez Jeľcina Rusku vnútil svoje predstavy, pričom v popredí stáli ilúzie politického pluralizmu a demokracie. Rozpad ZSSR bol svetlým bodom v svetovej histórii, hoci pre Rusov sa to zakončilo totálnou sociálno-politickou katastrofou. To však na Západe nikoho nezaujímalo, všetci sa tešili, že zničili svojho ideologického nepriateľa.
Napriek všetkému, však boli postupne úspechy Západu oslabené. Obdobie otvoreného rabovania Ruska zo strany Západu a najmä USA sa skončilo, keď sa stal prezidentom Ruska Vladimír Putin. Putin zachránil rozpadajúcu sa armádu, úspešne ukončil Západom iniciované útoky  v Čečensku. Putin postupne dostal pod kontrolu ruských gangstrov, kleptokraciu a stlmil odstredivé tendencie rôznych oligarchov, otvorene presadzujúcich záujmy Západu. Pod vedením Putina prestalo byť Rusko také, akým ho chcel mať Západ. Navyše bežní Rusi prestali vidieť v USA, Británii a v EÚ svojich partnerov, uvedomili si, že Západ ich vníma ako menejcenné bytosti a má záujem len o získanie ruských zdrojov a parcelizáciu Ruska.
Podľa Moora ruské rozčarovanie sa pomaly začalo pretavovať do nenávisti a túžby po pomste. Rusko pod Putinovým vedením zosilnelo, reformovala sa armáda, tajné služby, postupne sa odstavili z významných pozícii prozápadní exponenti. Dnes sa Rusko tvrdo hlási o svoje práva a Rusi sú rozhodnutí byť veľmocou. Podobne ako Západ otvorene pľul na názory strany ktorá prehrala, dnes Rusi otvorene kašlú na názory Západu.
Charles Moore je presvedčený, že Rusi v multipolárnom svete, ktorého sme súčasťou budú pokračovať v mini-agresiách po celom svete a takisto otrávili Sergeja Skripaľa. O otrávení Skripaľa ruskými agentami tajnej služby je Charles Moore presvedčený, napriek tomu, že Briti nedokážu predložiť žiadne relevantné dôkazy o ruskej účasti v Skripaľovom otrávení.
Podľa Chalresa Moora musí Západ začať s novou stratégiou zdržiavania Ruska a musí tvrdo ukázať Moskve zóny vplyvu Západu, ktoré Rusko nesmie narušiť. Charles Moore ako britský občan vníma úspechy Ruska ako hrozbu a nepáči sa mu, že Rusko sa stalo opäť veľmocou. Podľa jeho slov spravil Západ chybu, že od nástupu Putina nezabránil Rusku reformovať svoje ozbrojené sily, politický systém a obnoviť ruský vplyv na medzinárodnej scéne. Charles Moore si nevie zvyknúť na to, že Rusko nie je marionetkou Západu ako za Jeľcina, rovnako ako si na to nevedia zvyknúť západní politici.
To, že si západní politici nevedia zvyknúť na to, že je Rusko opäť veľmocou, je problémom západných politikov, nech si ho riešia ako chcú. Rusko bude kráčať ďalej svojou cestou, pretože je veľmocou a západní partneri budú musieť Rusko akceptovať. Čím skôr to pochopia, tým lepšie pre nich.
Grigorij Pavlodubov
 
Príspevok Nie je v silách Západu zmeniť Rusko zobrazený najskôr Hlavné správy.