Praha 27. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)
 
Miroslav Kalousek sa ostro pustil do návrhu Václava Klausa mladšieho zaviesť trestný čin za mazanie príspevku na sociálnych sieťach. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 tým ide v rozpore takmer so všetkými ostatnými hnutiami a vysvetľuje prečo

Na snímke Miroslav Kalousek

“Facebook je súkromná spoločnosť a štát jej nemá čo hovoriť do toho, aké si nastaví pravidlá. Toto nie je návrh na ochranu slobody slova, ale na ochranu dezinformačnej vojny, ktorú vedú autoritatívne režimy proti nám a našim spojencom. TOP 09 bude proti,” napísal Kalousek na svojom Twitteri.
Skupina poslancov na čele s Václavom Klausom mladším (ODS) chce totiž trestať obmedzovania slobody slova a prejavu na verejných sociálnych sieťach.
Za mazanie príspevkov používateľov by prevádzkovateľom alebo správcom týchto internetových platforiem hrozilo podľa navrhovanej novely trestného zákona až trojročné väzenie, zákaz činnosti alebo peňažný trest. Návrh už podpísali tri desiatky poslancov z ODS, ANO, SPD, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN.
Je nutné poznamenať, že nejde zďaleka o prvú slovnú prestrelku medzi Kalouskom aj Klausom mladším. V decembri bývalého predsedu Topky rozčúlil snemovni výstup Klausa, v ktorom upozornil na to, ako sa minister Jiří Dienstbier snažil pod pláštikom preberaní európskej legislatívy preniesť na školy nové povinnosti.
 
Príspevok Nie je to návrh na ochranu slobody slova, ale dezinformačnej vojny. Klaus vytočil Kalouska zobrazený najskôr Hlavné správy.