Washington 15. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
V súčasnej dobe by mohlo približne päťdesiat štátov spôsobiť značné škody bezpečnosti USA. Vyhlásila to šéfka oddelenia politického plánovania MZV USA Kiron Skinnerova. Jej prejav bol uverejnený na internetových stránkach Centra strategických medzinárodných výskumov

Ilustračné foto

Skinnerova podotkla, že v minulosti Washington znepokojovali len dvaja súperi ZSSR a Čína. Odvtedy sa však situácia zmenila a k tomuto “jadrovému klubu sa pripojili, alebo sa plánujú pripojiť, aj iné štáty.
Ďalej dodala, že Spojeným štátom by sa dalo uškodiť aj inými spôsobmi, a to napríklad kybernetickými útokmi alebo ovplyvňovaním ekonomiky. Neupresnila však, ktoré konkrétne krajiny Washington ohrozujú.
Už skôr generálporučík americkej armády Eric Wesley prehovoril o potrebe reformovať ozbrojené sily, a to práve kvôli rastúcemu potenciálu Ruska a Číny.
Podľa jeho slov sa americká armáda v posledných pätnástich rokoch zameriavala na brigádny systém, pretože bojovala predovšetkým proti teroristickým útvarom. Generál sa však domnieva, že pre boj s dôležitým nepriateľom bude potrebné zložitejšia štruktúra ozbrojených síl a tiež iná taktika boja.
 
Príspevok Nie 2 ale už 50: Na americkom ministerstve zahraničia napočítali 50 krajín, ktoré predstavujú potenciálnu hrozbu pre USA zobrazený najskôr Hlavné správy.