Bratislava 23. októbra 2018 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
Opozičná poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) je jednou z hlavných iniciátoriek “detektívky o rigoróznej práci Andreja Danka” ako sama nazvala kampaň za objasnenie detailov o vysokoškolskom štúdiu predsedu Národnej rady a šéfa SNS. Pochybnosti o tom, či ona sama má vôbec maturitu, sa rozhodla ukončiť

Na snímke Lucia Ďuriš Nicholsonová

Nicholsonová požadovala po Dankovi, aby zverejnil svoju rigoróznu prácu a objasnil nadobudnutie titulu JUDr., avšak sama čelila kritike, že nie je ochotná zverejniť doklad o nadobudnutí svojho najvyššieho vzdelania – maturity. Na konci minulého týždňa sa však rozhodla natočiť video, v ktorom ukázala svoje vysvedčenie zo strednej školy, konkrétne jeho odpis. Okamžite sa objavili ďalšie špekuácie o tom, kde má original.
 

 
Poslankyňa pripomenula, že je autorkou trestného oznámenia a podnetu na Generálnu prokuratúru SR vo veci nadobudnutia titulu Andreja Danka.
Dodala, že ju uráža, že sa začali ozývať ľudia, ktorí ju žiadajú, aby sama zverejnila maturitné vysvedčenie, no napriek tomu sa rozhodla, že tak urobí. “Dokonca chcú výučný list, lebo neveria, že nejakú maturitu vôbec mám,” doplnila Nicholsonová.
“Maturovala som na Gymnáziu Metodova v školskom roku 1994/1995. Maturovala som zo slovenského jazyka a literatúry, z nemeckého jazyka, z dejepisu a z náuky o spoločnosti. Prospela som z vyznamenaním, z každého predmetu som dostala známu “výborný”.”
Nicholsonová to uviedla s tým, že údajne nikdy vo svojom životopise neklamala. “Nikdy by mi to ani nenapadlo, aby som si vymýšľala, že som nadobudla, nejaké vyššie vzdelanie bez toho, aby som ho naozaj absolvovala. A to preto, lebo ja si veľmi ctím vzdelanie a veľmi si ctím naozaj vzdelaných ľudí.”
Vo videu tiež povedala, že radšej bude mať štyri poctivé maturity, ako jeden falošný titul. Uzavrela to tým, že ju uráža to, že vysmievanie sa z jej maturite uráža všetkých poctivých a šikovných ľudí, ktorí majú maturitu alebo výučný list. “Ja na tom nevidím nič zlé, poznám mnohých šikovných a múdrych ľudí, ktorí robia všetko preto, aby sa táto spoločnosť niekam dostala, aby sa dostala z tej špiny, ktorá nás obklopuje.”
 
Trestné oznámenie
Rozhodnutie podať oznámenie o podozrení z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa Ďuriš Nicholsonová vysvetľuje nejasnosťami v celom prípade. “Vyvstáva otázka, či ten, ktorý sa mohol dopustiť protizákonného konania, tak nerobil preto, aby napríklad mohol zakryť možné plagiátorstvo alebo niečo podobné, čo by vo vzťahu k pánovi Dankovi ako verejnému činiteľovi mohlo napĺňať skutkovú podstatu trestného činu prekročenia právomocí verejného činiteľa v zmysle Trestného zákona,” priblížila.
Orgány činné v trestnom konaní by mali podľa nej preveriť celú situáciu. S tým súvisí aj jej podnet, aby Generálna prokuratúra SR preskúmala zákonnosť postupu univerzity v tejto veci.
Na základe právnej analýzy sa Ďuriš Nicholsonová nazdáva, že na univerzite mohli konať v rozpore so zákonom. “Existujú právne názory a o to sa opiera aj naša právna analýza, že niekto vo vedení UMB mohol konať protizákonne, lebo konanie UMB, teda utajenie alebo obmedzenie prístupu k rigoróznej práci, podľa nás nesie prvky retroaktivity. Pán Danko odovzdal prácu v roku 2000 a vtedy sa na ňu vzťahovala úplne iná právna úprava, ktorá ale nepripúšťala podpísanie licenčnej zmluvy, a teda obmedzenie prístupu k rigoróznej práci alebo jej utajenie,” vysvetlila.

Príspevok Nicholsonová ukázala odpis maturitného vysvedčenia zobrazený najskôr Hlavné správy.