Bratislava 16. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)
 
Podpredsedníčka Národnej rady (NR) SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) podala v utorok na Generálnej prokuratúre (GP) SR trestné oznámenie v súvislosti s rigoróznou prácou predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS). Žiada aj preskúmanie zákonnosti postupu Univerzity Mateja Bela (UMB). Danko jej krok nekomentuje

Na snímke podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Nicholsonová (SaS)

Rozhodnutie podať oznámenie o podozrení z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa Ďuriš Nicholsonová vysvetľuje nejasnosťami v celom prípade. “Vyvstáva otázka, či ten, ktorý sa mohol dopustiť protizákonného konania, tak nerobil preto, aby napríklad mohol zakryť možné plagiátorstvo alebo niečo podobné, čo by vo vzťahu k pánovi Dankovi ako verejnému činiteľovi mohlo napĺňať skutkovú podstatu trestného činu prekročenia právomocí verejného činiteľa v zmysle Trestného zákona,” priblížila.
Orgány činné v trestnom konaní by mali podľa nej preveriť celú situáciu. S tým súvisí aj jej podnet, aby Generálna prokuratúra SR preskúmala zákonnosť postupu univerzity v tejto veci.
Na základe právnej analýzy sa Ďuriš Nicholsonová nazdáva, že na univerzite mohli konať v rozpore so zákonom. “Existujú právne názory a o to sa opiera aj naša právna analýza, že niekto vo vedení UMB mohol konať protizákonne, lebo konanie UMB, teda utajenie alebo obmedzenie prístupu k rigoróznej práci, podľa nás nesie prvky retroaktivity. Pán Danko odovzdal prácu v roku 2000 a vtedy sa na ňu vzťahovala úplne iná právna úprava, ktorá ale nepripúšťala podpísanie licenčnej zmluvy, a teda obmedzenie prístupu k rigoróznej práci alebo jej utajenie,” vysvetlila.
“Toto konanie pani Ďuriš Nicholsonovej nebude pán predseda Národnej rady SR Andrej Danko komentovať. Každý nech si urobí názor sám,” reagoval jeho hovorca Tomáš Kostelník.
Na zverejnenie rigoróznej práce vyzvalo šéfa parlamentu vedenie Univerzity Mateja Bela. Ten tvrdí, že jeho práca nie je utajená a kompetentní k nej majú prístup. Odkázal, že politika na akademickú pôdu nepatrí. Danko v súvislosti s medializovaným prípadom spochybňovania jeho právnického vzdelania a titulu už skôr vyhlásil, že už bude postupovať v trestnoprávnej rovine.
 
Nicholsonová?
Na postup reaguje aj politický analytik Eduard Chmelár. Na sociálnej sieti aktuálne uviedol: “Dozvedel som sa, že podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová dnes podala trestné oznámenie v súvislosti s rigoróznou prácou šéfa NR SR Andreja Danka. Myslím si, že keď sa už opozícia na tento útok odhodlala, bolo by vhodné – a to tak odborne, ako aj politicky a morálne – aby ho dokázala zmanažovať tak, aby bol argumentačne nepriestrelný.”
“Som presvedčený, že legitimitu na spochybnenie rigoróznej práce má docent Klus, docent Beblavý alebo hoci aj doktor Osuský ako bývalý prorektor, ale nie pani, u ktorej sa spochybňuje ešte aj maturita,” dodáva Chmelár.
 

 
Príspevok Nicholsonová podala trestné oznámenie pre rigoróznu prácu Danka. Chmelár: Spochybňuje to pani, u ktorej sa spochybňuje ešte aj maturita? zobrazený najskôr Hlavné správy.