Bratislava 2. marca 2018AKTUALIZOVANÉ  (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) klame, keď tvrdí, že ona ani terajšie vedenie Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) nevedia o aktivitách talianskej mafie na východe Slovenska. Vyhlásila to podpredsedníčka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová, podľa ktorej Matečná ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu (SPF) umožnila poberať agrodotácie firme, za ktorou je člen rodiny Rodovcov.
Na snímke podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová

“Chcem jej pripomenúť, že zodpovedná za pôsobenie agentúry PPA je práve Matečná,” povedala Nicholsonová v piatok na tlačovej konferencii strany. Informovala, že súčasná šéfka agrorezortu v minulosti ako riaditeľka SPF schválila prenájom celkovo 372 hektárov pôdy na východnom Slovensku firme TRA.CE.R export-import s.r.o., ktorej spoločníkom je jeden z bratov talianskej rodiny Rodovcov – Antonio Roda.
Firma podľa opozičnej političky mohla vďaka tomu dostať v rokoch 2015 a 2016 dotácie z PPA vo výške 625.000 eur a vlani dotáciu na maštaľ vo výške 179.000 eur.
Nicholsonová upozornila, že žiadostiam firmy s talianskymi majiteľmi bolo na SPF vyhovené v oveľa kratších lehotách ako je bežné. „Okrem toho, že išlo o ornú pôdu, prenajal SPF napríklad aj pozemky na sídlisku SNP v Michalovciach. Tie mali podľa zmluvy slúžiť na poľnohospodársky účel s cieľom čerpania dotácií z PPA,” povedala.
Matečnej podľa Nicholsonovej pomáhal v tejto veci spolužiak z vysokej školy Ondrej Hovan, ktorý pôsobil ako riaditeľ pobočky SPF v Michalovciach. Ako prvé sa firme TRA.CE.R export-import podarili získať v roku 2015 vinice v obci Viničné. “Zmluva po podpise riaditeľky Matečnej nadobudla účinnosť 27. augusta 2015. To je dva mesiace od podania žiadosti,” upozornila Nicholsonová s tým, že bežní žiadatelia čakajú aj dva roky.
Podľa poznatkov predstaviteľky SaS firma čerpala dotácie na vinohrad, aj keď sa s ním nič neudialo. V septembri 2015 TRA.CE.R export-import podal na SPF ďalšiu žiadosť o prenájom pozemkov aj priamo v Michalovciach, ktorá bola vybavená do mesiaca.
Podpredsedníčka liberálov vyzvala Matečnú, aby zvážila svoje pôsobenie vo funkcii ministerky. „Už dávno tam podľa mňa nemá čo robiť,“ uviedla. „”Matečná sama podpísala prenájom pre firmu pána Rodu, na ktorú nepretržite od roku 2015 čerpal dotácie. Z toho je absolútne zrejmé, že ministerka klame,“ uzavrela Nicholsonová.
Ministerka uviedla v stredu (28.2.) v RTVS, že „ak by sme o tom vedeli, určite by platobná agentúra konala už veľmi dávno“. V súvislosti s preverovaním možných podvodov s európskymi agrodotáciami v stredu pred rokovaním parlamentného pôdohospodárskeho výboru vyhlásila, že jej ministerstvo aj PPA sú mimoriadne súčinné s orgánmi činnými v trestnom konaní a komunikujú v tejto veci aj s Európskou komisiou.

Matečná odmietla obvinenia Nicholsonovej, považuje ich za scestné
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) odmieta obvinenia podpredsedníčky Ďuriš Nicholsonovej v súvislosti s talianskym klanom na východe Slovenska. Považuje ich za scestné, čisté špekulácie a nesprávne vyvodené závery, ktoré nie sú podložené žiadnymi reálnymi faktami. Uvádza sa to v písomnom stanovisku ministerstva pôdohospodárstva.
Štatutári Slovenského pozemkového fondu (SPF) podpíšu ročne tisícky zmlúv a pri nájme štátnej pôdy postupujú podľa vopred definovaných a verejne dostupných kritérií,“ konštatuje sa v stanovisku, ktoré reaguje na piatkové vyjadrenia Nicholsonovej.
„S firmami prepojenými na Antonia Rodu boli podpísané nájomné zmluvy štatutármi SPF takmer pred 15 rokmi. V období 2012-2016 boli podpísané v drvivej väčšine len dodatky, ktorých obsahom je predovšetkým zvýšenie nájomného. Tie sa netýkali len predmetných zmlúv, ale všetkých nájomných zmlúv pre celé Slovensko,“ vysvetľuje rezort, ktorý zdôraznil, že za pôsobenia Gabriely Matečnej sa zo SPF stala „vysoko efektívna a transparentná inštitúcia, ktorá aj vďaka tomu mnohonásobne zvýšila príjmy štátu“.
Matečnej rezort pripomína, že ak mali orgány činné v trestnom konaní informácie o páchaní trestnej činnosti, mali o tom informovať Slovenský pozemkový fond, čo sa ale nestalo. „Nie je v technických ani ľudských možnostiach úradníkov SPF preverovať akékoľvek podozrenia z trestnej činnosti osôb či podnikateľov na celom Slovensku. Slovenský pozemkový fond nemôže suplovať úlohu vyšetrovateľov,“ píše sa v stanovisku.