Bratislava 14. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová upozornila na zlyhávanie Európskej únie v ochrane detí. 30 rokov po prijatí Dohovoru o právach detí, žije v EÚ až každé štvrté dieťa v chudobe. Iné sú vyčlenené zo spoločnosti kvôli zdravotným postihnutiam

Na snímke členka strany Sloboda a solidarita (SaS) a europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová

Ako hovorí Nicholsonová v krátkom videu, ktoré uverejnila na sociálnej sieti, od doby kedy je v platnosti Dohovor o právach detí Európska komisia ale aj parlament prijali celý rad rezolúcií a odporúčaní.

No aj napriek tomu, že sa pokúšajú politici budovať sociálnu Európu, podľa Nicholosnovej sa v tejto celej snahe akosi strácajú tí najzraniteľnejší, deti.

„V Európskej únii je jedna štvrtina detí ohrozená chudobou alebo sociálnym vylúčením,“ povedala Nicholsonová a poukázala aj na fakt, že v piatich členských štátoch je 90% detí z rómskych osád priamo ohrozených chudobou, alebo sú diskriminačne zaradené do špeciálnych škôl.

V ďalšej časti svojho prejavu sa venovala deťom s postihnutím. Kvôli nefungujúcemu inkluzívnemu vzdelaniu nemôže navštevovať väčšina detí členských štátov EÚ školské zariadenia.

„Detský onkologický pacient na Slovensku nemá ten istý prístup k liečbe, ako napríklad detský onkologický pacient v Nemecku. Detský autisti v niektorých členských štátoch čakajú až deväť mesiacov na diagnostiku a nemajú takmer žiadny prístup k terapii,“ popisuje problémy detí v Európskej únii Nicholsonová a pýta sa, na čo je v platnosti Dohovor, ak sa aj napriek tomu žena, ktorá je samoživiteľka a má choré dieťa, často ocitá v stave hmotnej núdze.

„Nerobíme dosť a musíme to zlepšiť. Musíme začať merať výsledky sociálnych opatrení v jednotlivých členských štátoch a potom na dátach, nie na slovách, začať budovať Európu, v ktorej budú mať deti skutočné, nie len papierové práva,“ dodala na záver.

Tatiana Stará

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj