Bratislava 26. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Tom Nicholson vo svojom príspevku komentoval súčasnú situáciu okolo sociálnej siete Facebook, ktorej unikli osobné údaje miliónov používateľov. Nicholson vo svojom príspevku v denníku SME okrem iného priznal, že zatiaľ čo v minulosti médiá ľahšie ovplyvňovali ľudí, dnes vo svete sociálnych sietí si každý človek môže vybrať čo chce sledovať, a preto tieto liberálne médiá pomaly strácajú svoju moc. Na slová Nicholsona reagoval aj poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha.

Na snímke novinár Tom Nicholson

“Pred internetom pomáhali tradičné médiá legitimizovať politické usporiadanie na Západe. Facebook podkopal túto dohodu tým, že dal ľuďom moc rozhodovať o tom, aké informácie budú oni a ich priatelia konzumovať,” uviedol Nicholson vo svojom článku o Facebooku, ktorý prirovnal ku tabakovým spoločnostiam, ktoré zámerne pridávajú do cigariet karcinogény aby zvýšili závislosť. “Zatiaľ čo zakladateľ spoločnosti Mark Zuckerberg tvrdí, že facebook prospieva ľudstvu tým, že zbližuje ľudí a eliminuje „strážnikov“, brániacich voľnému prúdu informácií – čiže tradičné médiá – v skutočnosti je facebook obchodným modelom založeným na predaji prístupu k jeho dvom miliardám užívateľov pre korporácie snažiace sa ovplyvniť ich správanie,” pokračoval Nicholson.
Na jeho článok zakrátko zareagoval Ľuboš Blaha, ktorý poznamenal, že Nicholson tu vlastne priznáva, že mainstreamové západné médiá sú tu najmä na to, aby ovplyvňovali ľudí a vytvárali bezchybný imidž demokracie, kapitalizmu a USA. “Čiže – aby sme tomu rozumeli. Elitami vlastnené médiá doposiaľ manipulovali ľuďmi, aby udržiavali kapitalizmus, aby naháňali konzum, aby legitimizovali západnú oligarchickú “demokraciu” a to je tá skvelá krásna sloboda, ktorú Nicholson obhajuje, ale teraz, pozor, teraz sa stalo to najhoršie, čo sa len mohlo stať, pretože ľudia vďaka sociálnym sietiam už nie sú takí ľahko manipulovaní a sami si vyberajú, akým informáciám budú dôverovať. A to je podľa Nicholsona tá strašná katastrofa. A k “slobode” sa zrejme dopracujeme jedine cenzúrou a návratom k slastnému modelu, kedy nám niekoľko dobre platených korporátnych redakcií určovalo, čo si máme myslieť… Svet podľa Toma… Nič nové, Orwell takýto svet opísal už v románe 1984.”
“Ja chápem, že Tomovi je smutno z toho, že tlačové orgány Penty a Esetu majú so svojou neoliberálnou a proamerickou propagandou čítanosť už iba niekoľko desiatok tisíc čitateľov, ktorí sa nedávno všetci stretli v Bratislave na námestí, zatiaľ čo zvyšok Slovenska dáva prednosť sociálnym sietiam, ktoré majú plné zuby neoliberalizmu, kapitalizmu, amerických vojen aj liberálnych médií. Ale napriek tomu, že Tom smúti, mal by si dávať pozor na to, čo píše. Jeho slová sú porovnateľné s tým, čo kedysi škandalózne vyriekol bývalý maďarský premiér, keď sa priznal, že jeho vláda roky klamala a podvádzala. Presne k tomuto sa priznal aj Nicholson: podľa neho západné médiá desaťročia manipulujú ľuďmi, aby “vyrobili súhlas” s kapitalizmom. Ešte raz – on tento podvod na ľuďoch na hulváta priznáva!”
Blaha tiež na margo novinára denníka SME poznamenal: “Na internete sa o Tomovi Nicholsonovi v poslednom čase veľa špekuluje – o tom, čo je zač, čo robil pred príchodom na Slovensko, ako je možné, že bol ako posledný v spojení s obeťami oboch medializovaných vrážd za ostatné roky (Valko, Kuciak), ako je možné, že vždy stál pri politických rozvratoch (Gorila, spin o talianskej mafii), ako je možné, že jeho ex-manželka Lucia vyťahovala niekoľko dní po vražde zjavne dopredu pripravené obvinenia na polovicu Slovenska a podobne. Očividne sa na tom Nicholsonovci dobre zabávali, ale nebudem to komentovať, pretože na rozdiel od slovenských liberálnych médií nechcem nikoho z ničoho obviňovať len na základe indícií a dohadov,” napísal Blaha

 
Príspevok Nicholson vyplakáva, ako liberálne médiá strácajú vplyv a nedarí sa im manipulovať, ako tomu bolo doteraz zobrazený najskôr Hlavné správy.