Paríž 7. mája 2019 (HSP/Sputnik.cz/Foto:SITA/AP/ANSA-Angelo Carconi)

Výsledky prieskumu ukázali, že viac Francúzov chce, aby Le Penová, a nie súčasný prezident Emmanuel Macrona, zastupovala ich záujmy v Európskom parlamente. A to aj napriek tomu, že prezident v snahe zastaviť protesty žltých viest znížil dane. Uviedol portál Express

Na snímke Marine lL Penová

Podľa najnovšieho výskumu nacionalistická strana Marine Le Penovej získala 22 percent hlasov, zatiaľ čo prezidentská strana tesne zaostáva s 21,5 percentami.

Stojí za zmienku, že je to prvýkrát, kedy Národné združenie (bývalý Národný front) predstihlo Macronovu centristickú stranu v prieskume Ipsos a ďalšie prieskumy opakovane informovali o vedúcej pozícii pravicovej strany.

Prieskum, ktorého sa zúčastnilo 1 500 ľudí, sa konal v dňoch 2. – 3. mája po tom, čo francúzsky prezident oznámil súbor opatrení, vrátane zníženia daní, v hodnote piatich miliárd eur (5,6 miliárd dolárov), v snahe zastaviť protesty žltých viest, ktoré zúria po celom Francúzsku už zhruba šesť mesiacov.

Macron skôr ohlásil výrazné zníženie daní z príjmu vo výške päť miliárd eur, aby uľavil strednej triede. Ďalej sľúbil, že od roku 2020 dôjde k opätovnému nadviazaniu dôchodkov nižších ako 2 000 eur na vývoj inflácie. Peniaze na to chce získať prostredníctvom zrušenia daňových výhod pre spoločnosti a iniciatívy, ktoré majú prinútiť ľudí pracovať dlhšie.

Prezident ďalej sľúbil aj politické reformy. Proporcionálne voľby týkajúce sa 20 % miest v parlamente, zvýšenie kompetencií pre starostov a regióny od roku 2020 alebo zákaz zatvárania škôl a nemocníc bez predchádzajúcej dohody s miestnymi starostami.

Masové demonštrácie žltých viest začali vo Francúzsku 17. novembra 2018 kvôli zámeru úradov zvýšiť cenu benzínu a motorovej nafty. Demonštranti sa vydali do ulíc v reflexných vestách, ktoré sú symbolom francúzskych vodičov.

Predtým Le Penová poskytla portálu Týden.cz rozhovor, v ktorom hovorila napríklad o globalizácii a islamizácii. Európska politička si stojí za tým, že dnešná Európa dnes odoberá národným štátom slobodu. Zmienila sa ale aj o Česku a odporučila, ako by sa mala Európska únia zmeniť.

Zdroj