Washington 12. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:US Air Force/Master Sgt. Donald Allen)
 

Redaktor časopisu The National Interest Dave Majumdar vo svojom článku popisuje vývoj perspektívneho ruského radaru, ktorý dokáže odhaliť americké „neviditeľné“ lietadlá F-22 a F-35.

Ilustračné foto

Ruský Koncern rádioelektronickej technológie (KRET) pracuje na vývoji rádiofotonického radaru pre zamýšľané stíhače 6. generácie. Pokiaľ bude vývoj úspešný, tak ruské ozbrojené sily budú vybavené radarmi s oveľa väčším dosahom a rozlíšením než doposiaľ. Vo výsledku tento úplne nový typ radaru umožní vytvoriť trojrozmerný obraz vzdušného cieľa a vďaka tomu piloti budú môcť úspešne odhaliť a sledovať i lietadlá s technológiou stealth ako F-35 alebo F-22.
„Podľa našich odhadov rádiofotonický radar dokáže vidieť do väčšej vzdialenosti než súčasné radary a vďaka tomu, že ožiarime nepriateľa v doposiaľ nebývalom širokom spektre frekvencií, s veľkou presnosťou zistíme jeho pozíciu a po spracovaní dát získame jeho tekmer fotografické vyobrazenie,” uviedol vlani poradca prvého zástupcu riaditeľa spoločnosti KRET Vladimir Michejev.
Výrobca tvrdí, že projekt je v pokročilom štádiu a ešte tohto roku bude zavŕšený predbežný výskum a vývoj novej technológie a dočkáme sa i prvej makety rádiooptickej fotonickej antény. Medzitým KRET uvádza, že už vyvinul funkčné prototypy rôznych komponentov radaru.
Okrem Ruska na rádiofotonických radaroch pracujú aj Taliani a Číňania. Priekopníkmi sú ale Spojené štáty, v ktorých už dlhšiu dobu beží program vývoja fotonických technológií. Ako ale upozorňuje autor článku, „skutočnosť, že Moskva a Peking tiež pracujú na tejto technológii, znamená, že Pentagon už nedokáže nadlho zachovať svoj technologický náskok nad svojimi potenciálnymi nepriateľmi”.
 

Príspevok NI: Rusko možno našlo nový spôsob, ako zničiť americké lietadlá F-35 zobrazený najskôr Hlavné správy.