Chicago 7. septembra 2017 (HSP/Foto: wikipedia)

Staroveké cesty, ktoré spájali kľúčové mestá obrovskej Rímskej ríše, sa zobrazili v podobe mapy metra
Staroveká Via Appia v súčasnosti

Saša Trubeckoj, študent štatistiky na univerzite v Chicagu, prišiel na nezvyčajný nápad. Pri skúmaní, kadiaľ viedli staroveké rímske cesty po Európe, dostal nápad zobraziť túto cestnú sieť tak, ako sa zobrazuje v súčasnosti podzemná dopravná sieť metra.
Použil pritom staré mapy a na ich základe zobrazil cestnú sieť v starovekej Rímskej ríši okolo roku 125 po Kr. Staroveké mestá sa tak stali akýmisi stanicami metra, ktoré sú poprepájané známymi cestami, ako napríklad známa Via Appia, ktorá spájala Rím s Brindisi.

“Mal som spontánny nápad modelovať starú cestnú sieť v modernom štýle, bol som motivovaný túžbou vytvoriť kvalitnú mapu v tranzitnom štýle, na rozdiel od všetkých jednoducho navrhnutých máp, ktoré som videl online,” vysvetlil Trubeckoj.
Ako ďalej vraví, “najväčším kreatívnym prvkom bolo vybrať si, ktoré cesty a mestá sa majú zahrnúť a ktoré vylúčiť”. Zahrnul len hlavné starorímske cesty a mestá s väčším počtom obyvateľov alebo mestá, ktoré boli hlavnými mestami provincie okolo 2. storočia. Menej známych ciest bolo viac, no snažil sa, aby jeho mapa bola prehľadná. Navyše, nezakreslil ani námorné trasy, kvôli jednoduchosti.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.