Philadelphia 7. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR- Štefan Puškáš)
 
Z prírodovedného múzea vo Philadelphii boli ukradnuté tisíce chrobákov a plazov, medzi nimi aj jeden z najjedovatejších pavúkov na svete

Ilustračné foto

Ako informuje Insider, bezpečnostné kamery zachytili niekoľko ľudí, ktorí sa pohybovali v priestoroch múzea 22. augusta a v plastových nádobách odniesli okolo 7-tisíc zbierkových predmetov hlavne z pavilónu hmyzu a motýľov.
Polícia vo Philadelphii podozrieva súčasných aj bývalých zamestnancov, ktorí úlovok v hodnote okolo 40-tisíc dolárov zamýšľali niekde predať. Zatiaľ čo pár zbierok bolo vrátených, mnohé z nich stále zostávajú nezvestné, vrátane jedného z najjedovatejšieho hmyzu na svete, piesočného pavúka so šiestimi očami (Sicarius hahni), ktorý žije v suchých lesoch a púšťach v južnej Afrike, v Južnej a Strednej Amerike.
Je ťažké zistiť, ktoré zvieratá chýbajú, pretože polícia tvrdí, že zlodeji tiež vzali záznamy, ktoré slúžili na sledovanie tvorov. Exotické kusy teda priťahujú pozornosť.
Podľa WFMZ-TV ide aj o jedovaté chrobáky s červenými bodkami, pruhované tarantuly, malé gekóny, či púštne chlpaté škorpióny, zriedkavé garnáty, stonožky, jašterice, žaby a hady.
“Nie som si istý, či niekedy došlo k väčšej lúpeži živého hmyzu,” nepríjemne konštatuje vedúci múzea John Cambridge. “To je bezprecedentné.”
Zmizlo toľko chrobákov a malých plazov, celkovo okolo 80% zbierkových cenností, že do 3. novembra je zatvorené druhé a tretie poschodie pavilónu. Dovtedy dúfajú, že svoju zbierku ponachádzajú, aby sa zúčastnili výstavy Philadelphia Oddities Expo.
 
 
Príspevok Nezvyčajná muzeálna krádež: Odcudzili vzácny hmyz, pavúky a plazy zobrazený najskôr Hlavné správy.