Neznámy nahrávač,

bol si 27. júna na zasadaní Krajskej rady Matice v Trenčíne a bez upozornenia a dovolenia si nahrával priebeh rokovania. Nahral si zákerne aj môj príhovor, ktorý bol venovaný tým, ktorí sedeli v sále, Ty si však podlo uverejnil moje slová (ktovie, či nie zostrihané?) na preslávenej stránke Obrodená Matica, a tak si umožnil vstúpiť na matičné rokovanie množstvu ľudí, aj takým, ktorí by najradšej Maticu zmietli zo zemského povrchu.

Ty nemáš s Maticou a jej ideálmi spoločné vôbec nič! Do pera sa mi tlačia tvrdé slová, lebo som povinný Maticu brániť, no zdržím sa! Nezáleží Ti na nej, na jej mene a povesti na verejnosti. Napokon ako hodnotiť už samotnú webovú stránku – vraj Obrodená Matica, – keď ju zriadili a prispievajú do nej takí, ktorým skutočná obroda Matice prekáža.

O chvíľu bude sedem rokov, čo ma zvolili do funkcie predsedu a mojím cieľom nebolo nič iné, len postaviť na nohy organizáciu, ktorej siahali na život. Na rok 2011 sa už zo štátneho rozpočtu nepočítalo s nijakými peniazmi pre Maticu, napokon vďaka vtedajším politikom „našlo sa“ 1 494 000 eúr, s ktorými sa Matica pretĺkala celé tie roky, až kým nám niečo pridali. Vtedy hrozilo, že Matica sa z verejnoprávnej ustanovizne zmení na spolok „záhradkárov“, a tí, ktorí boli blízko, by zrejme ľahko a lacno získali „nadbytočný“ matičný majetok. Ale nezískali, a tak škodia Matici kde sa dá a ako sa dá. „Obrodzujú ju“.

Ty, neznámy nahrávač (NN) – neviem ako inak Ťa titulovať, slovo „matičiar“ Ti nijako neprináleží, pričom je dokonca možné, že kandiduješ do jednej z najvyšších matičných funkcií, keď si v Trenčíne bol, inak by si nemal zámer diskreditovať mňa! (Hrôza, ak ťa zvolia!) – otvoril si ďalšie kolo špinavého dobýjania pevnosti „Matica“. Novinárske hyeny si už brúsili nože: „Prečo ste to a to povedali? Má ten a ten naozaj prsty vo videu, ktoré tak veľmi pobúrilo niekoho?“ Odmietol som vstúpiť do nečistej a dokonca nelegálnej hry.

Ľudia ako Ty do Matice jednoducho nepatria! Je u nás veľa protinárodných mimovládiek, dokonca dobre finančne zabezpečených spoza mora, nech sa páči! Ak máš ešte aspoň kúštik svedomia, ospravedlň sa a požiadaj matičiarov o odpustenie. A odíď. Alebo chceš v špinení Matice pokračovať až do „víťazného konca“?

21. 7. 2017

Marián Tkáč, predseda MS